Температурите падат рязко – вчера сме били по къс ръкав, днес вече сме с пуловери и зимни якета. Именно в такива периоди зачестяват настинките, вирусните инфекции и общото неразположение.
Фармацевтичната индустрия работи с пълна сила, но въпреки това заболеваемостта от вирусни и инфекциозни заболявания остава висока…
Истината е, че в повечето случаи организмът оздравява не благодарение на самите лекарства, а благодарение на собствената си защитна система – имунната система. Част от медикаментите облекчават симптомите и подпомагат възстановяването, но реалната „битка“ с болестотворните микроорганизми се води от нашия организъм.
От състоянието на имунната система зависи:
- колко често боледуваме
- колко тежко протича заболяването
- колко бързо се възстановяваме
Всекидневно сме изложени на огромен брой вируси, бактерии и други микроорганизми – чрез въздуха, контакт с хора, обществени места и дори фитнес залата. Затова освен личната хигиена, трябва да се грижим и за собствената си вътрешна „защитна система“.
Какво представлява имунната система?
Имунната система е сложна мрежа от органи, клетки, тъкани и белтъци, които работят координирано, за да разпознават и неутрализират чуждите за организма вещества (антигени).
В нея участват:
- костен мозък
- тимус
- далак
- лимфни възли
- бели кръвни клетки
- антитела и различни имунни белтъци
Основният принцип на действие е прост, но изключително прецизен: разпознаване на „своето“ и неутрализиране на „чуждото“.
Всяка клетка в организма носи специфични химични маркери (антигени), които могат да се сравнят с „идентификационен код“. Когато имунната система засече чужд антиген (например вирус), тя активира защитен отговор.
По сложност имунната система може да се сравни с нервната система и двете са в тясна взаимовръзка. Освен това тя притежава и „памет“ – способност да запомня патогените и да реагира по-бързо при повторна среща (имунитет).
Как влияят тренировките върху имунната система?
Често се казва, че спортът засилва имунната система. Това е вярно, но само при определени условия.
1. Редовност
Епизодичните, редки и много интензивни тренировки могат да действат като силен стрес за организма и временно да понижат имунната защита.
2. Умерено натоварване и възстановяване
Редовните тренировки с адекватно възстановяване (сън, хранене, почивка) имат благоприятен ефект върху имунната функция.
Всяка тренировка представлява физиологичен стрес. В отговор се повишават:
- адреналин
- кортизол
- различни възпалителни и адаптационни процеси
При много интензивни и продължителни натоварвания се наблюдава временно „имуносупресивно прозорче“ в часовете след тренировка, когато организмът е по-уязвим към инфекции – особено при енергиен дефицит, недоспиване и претрениране.
Затова:
- тренирайте само когато сте здрави
- избягвайте претрениране
- не подценявайте съня и храненето
- спазвайте добра хигиена във фитнес залата
Храненето и имунната система
Разнообразното и пълноценно хранене е фундамент за нормалната имунна функция.
Белтъчини
Недостатъчният прием на белтъчини и общото недохранване са сред най-честите причини за отслабена имунна защита.
Аминокиселините участват пряко в синтеза на антитела и имунни клетки.
Мазнини и Омега-3
Омега-3 мастните киселини имат противовъзпалителни свойства и участват в регулацията на имунния отговор. Основни източници са:
- мазни риби (сьомга, скумрия, сардина)
- орехи
- ленено семе
Въглехидрати
Качествените въглехидрати осигуряват енергия за мозъка, мускулите и имунните клетки. Крайно ниският прием на калории и въглехидрати, особено при активно спортуващи, може да влоши имунния отговор и възстановяването.
Витамини и минерали
Особено важни са:
- витамин D
- витамин C
- витамин A и E
- цинк
- селен
- желязо
Недостигът на дори един ключов микроелемент може да повлияе негативно върху имунната функция.
Хранителни добавки и „имуностимуланти“
Пазарът е пълен с добавки, рекламирани като „имуностимулатори“. Реалността е по-умерена.
Мултивитамините могат да се разглеждат като „застраховка“ при непълноценно хранене, но приемът на свръхдози витамини рядко води до допълнително „подсилване“ на имунната система при здрави хора.
Повечето добавки:
- не могат да компенсират лош сън
- не могат да заменят балансираното хранене
- не могат да неутрализират хроничния стрес
Що се отнася до билковите имуностимуланти – ефектът им често е ограничен и индивидуален, а безразборният прием без нужда не е оправдан.
Сън, стрес и начин на живот
Сън и възстановяване
Качественият сън е един от най-мощните естествени „регулатори“ на имунната система. Хроничното недоспиване се свързва с:
- по-често боледуване
- по-бавно възстановяване
- повишен възпалителен фон
Нуждата от сън е индивидуална – не съществува универсално правило „8 часа за всички“. Важното е да се чувствате отпочинали.
Стрес
Хроничният стрес повишава нивата на кортизол, което в дългосрочен план може да потисне някои аспекти на имунния отговор и да увеличи податливостта към заболявания.
Алкохол, тютюнопушене и стимуланти
Прекомерната употреба на алкохол, цигари и стимуланти оказва негативно влияние върху имунната функция и възстановяването.
Заболявания и имунна система (накратко)
Имунната система може да бъде засегната както от външни фактори (стрес, недохранване, инфекции), така и от собствени нарушения, като:
- имунодефицитни състояния
- автоимунни заболявания
- алергични реакции
При автоимунните заболявания имунната система погрешно атакува собствените тъкани, докато при имунодефицитите защитният отговор е отслабен.
Как да разберем дали имунната ни система функционира добре?
Няма един прост тест за „силна имунна система“, но някои практически индикатори са:
- рядко боледуване
- добро възстановяване
- стабилна енергия
- качествен сън
Ако често боледувате, чувствате хронична умора и имате бавно възстановяване, причината рядко е „липса на добавки“, а по-често комбинация от:
- недоспиване
- стрес
- неправилно хранене
- претрениране
Заключение
Имунната система не може да бъде „подсилена“ магически с една добавка, билка или бързо решение. Тя е отражение на цялостния начин на живот.
Най-силните фактори за здрава имунна система остават:
- качествен сън
- балансирано хранене
- редовни, но разумно дозирани тренировки
- контрол на стреса
- добра лична хигиена и възстановяване
В крайна сметка, вместо да търсим чудодейни решения, много по-ефективно е да изградим стабилна основа. Защото именно ежедневните навици – а не краткосрочните „имуностимулатори“ – определят колко устойчива ще бъде нашата защита срещу болести в дългосрочен план.


Харесват ми статите поместени в сайта
Прекрасна статия Любо! Благодаря!
Отдавна не съм чел нещо толкова смислено и полезно.Благодаря!!!!
Много полезна статия написана модерно и разбираемо!Благодаря!
на мен лично тази статия ми беше доста полезно имам завишени нк клетки и от 4 години се мъча да сбъдна най голямата си мечта-да стана майка.научих някои работи за храненето и спорта от вас.опитвали сме много нешта но немжем да ги смакнем.ще опитам да поемам повече мазнини чрез храната,макар че нееднократно са ми правили вливания с интралипид и др. ,но засега безуспешно,но само засега.благодаря ви.
Аз мисля че негативизма и черногледството също вредят на имунитета. Освен всичко което разбрахме от изчерпателната статия смятам, че позитивното мислене и доброто настроение вършат чудеса :)! Така че повече усмивки! И да слушате Любо! Той е човека! 🙂
Благодаря, много добре написано.
Изключително добра, полезна и достъпна статия. Поздравления! 🙂
Много полезна статия, но все пак бих искала да прочета за някой медикаменти за стимулация на имунната система. Имам автоимунно заболяване и преди няколко месеца ми правиха вливания ка много високи дози кортикостероиди. Сега не ме „прескача“ вирус. Моля за съвет.
Валя, всякакви медикаменти и добавки за имунната система, особено при автоимунни заболявания, се назначават и дозират след преглед и консултация със съоветния специалист, а не се „предписват“ по форуми и блогове. Благодаря за разбирането 🙂
Blagodarja za hubavata statia !!!!
pozdravi Dia ot Varna
кадърно написано.. :kissing:
Статията е великолепна! Характерът на тази тема би могъл да събуди много“заспали организми“.-КОментирам от първи впечатления
Нямам думи.. Любо, страхотен си!
ОКАЗВА СЕ ЧЕ,ТОЛКОВА СЛОЖЕН ВЪПРОС МОЖЕ ДА БЪДЕ ПРЕДСТАВЕН ЛЕСНО И ДОСТЪПНО -КОЕТО ЗНАЧИ ЧЕ, УМНИТЕ ХОРА ОБЯСНЯВАТ ПРОСТО И РАЗБИРАЕМО ЗА ВСЕКИ.БЛАГОДАРЯ НА АВТОРА, ПО ЯСНО И СМИСЛЕНО НЕ СЪМ ЧЕЛ.
много добре написано.Да чукна на дърво-вече не си спомням откога не съм имал настинка…Опитвам се да водя нормален начин на живот-без да прекалявам в нищо:храна,тренировки,работа и т.п.Но имам усещането,че психологичния покой е от първа важност.Вътрешния мир, който слава богу имам благодарение на семейството,колегите,съседите и др.сякаш ме пази от тази напаст-болестите.Пък и браво на Любо-нещата описани разбрано и простичко са от полза на всеки,който си направи труда да ги прочете.
Изключително интересна статия.Написана компетентно и интригуващо. Браво !
Статията е направо много поучителна и полезна за всички.Поне за мен това са начините с които можем да си подобрим начина на живот и да сме здрави.Всичко е в нашите ръце.А положителното мислене,слушането на музика,спортуването това са естествените имуностимулатори на организма и на имунната ни сисема,разбира се храненето и почивката- съня .Благодаря на автора за полезната статия.Всичко това го правя,но така поднесено просто и убедително ми доказва ,че съм на правилната посока.
mnogo mi pomognahte.hubavo e da ima pove4e hora kato vas da obqsnat tolkova razbiraemo vsi4ko blagodarq vi.
Здравей,Любо:)Бих искала да ти благодаря за прекрасната статия и за простичния начин ,по който обясняваш всичко.Истинско удоволствие беше да я прочета.Бих искала твоето мнение относно компютърната диагностика.Може ли да се разчита на нея или не?
Благодаря предварително
Гергина
много благодаря за добрата статия,беше ми изключително полезна.
Много компетентно и интелигентно написана статия.Дадена е много информация, но без нищо излишно.Браво!
Статията много ми хареса.
Малко ме е срам да си призная, че съм от хората, които смятат, че едно добро потене ще изкара токсините при настинка и грип и ще облекчи симптомите и състоянието. Разбира се, не съм ходила в залата, защото поне имам достатъчно съвест и отговорност да не разболявам другите. Няколко пъти ми се случва да се разболявам в градския транспорт или от някой преработил се кашлящ и кихащ колега! Обикновено тичам навън или правя упражнения в къщи. Статията е много хубава и има доста неща, които не знаех наистина!
Здравейте, харесва ми изказа в статиите Ви, а в случая подплатени и от знания, а не преписване и преразказване на медицински материали ме впечатли допълнително.
Бих искала да питам вие като кинезитерапевт какви точно упражнения и физиотерапия бихте предложили при ентезит на почти всички стави, но предимно колена предизвикани от псориатичен артрит. Предразположена съм и към анкилозиращ спондилит, поради наличие на специфичен антиген.
Склонна съм да платя, за да ми изпратите (не живея в БГ)конкретни упражнения.
Все още нямам разрушение на хрущяли (болна съм от 1,5 год.), но не искам да загубвам подвижността на мускулите и сухужилията.
Лошото е, че на 3 месеца едва ли се събират повече от 10-на дена ремисия и не мога да правя натоварващи упражнения, не мога и да плувам :blush: (‘що не бачкат емотиконите?)
Не зная защо, но досега изобщо не са ми предлагали физиотерапия лекарите, аз се измолих на личния лекар да ми даде направление, но за 6 пъти по 30 мин. упражнения в басейн ми взеха една кола пари.
Мисля, че най-прекрасно се почувствах след един сеанс при хиропрактор, но тогава в началото беше все още само тендинит на ахолесово сухожилие и глезен.
В следващия си живот съм си обещала, че ще се омъжа за кинезитерапевт…дано не забравя 😉
Пожелавам безболезнено бъдеще на всички!
Браво, Любо!!!
Наистина имаш невероятен стил на писане. Предвид изчерпателните ти и точни статии се превърна в един от основните ми източници на информация относно спорта като цяло. Направо шапка ти свалям!!!
:))))
Заслужаваш си хвалбата :biggrin:
Галя, в полето за коментар няма как да се дадат конкретни упражнение, още повече че е индивидуално. Особено място трябва да заемат упражнения за поддържане на подвижността на всички стави и най-вече на гръбначния стълб. Ако желаете да се запозная по-подробно със случая и да ви препоръчам индивидуална програма, пишете ми чрез формата за контакт.
Слави, благодаря за оценката!
О, аз изобщо нямах предвид да ми поствате тук картинки с упражнения, просто пропуснах наличието на бутона „контакт“.
Благодаря за отзивчивостта и отговора!
Имунната система не може да се справи сама по себе си с някои видове бактерии и вируси, колкото и подсилена да е тя . А причината, въпреки усиленият труд на фармаколозите (това е думата, фармацевтът рядко се занимава с откриването на нови лекарства)да откриват нови и нови лекарства, да има толкова нови болести е, че микроорганизмите постоянно мутират, напр. чрез добивайки вирулентни фактори чрез трансдукция или конюгация. Тоест никога няма да достигнем момент, в който всички болести да се лекуват, именно защото мутират и стават резистентни както срещу лекарства, така и срещу атаките на имунната система. Хареса ми статията, информативна е, но си личи, че е писана от човек, който няма много общо със сферата на имунологията и следователно не е редно да критикува как хората са решили да си потушават болките. Лично мнение
Статията е за обща информация (не претендира да е на високо научно ниво, а и не е необходимо за масовия читател) и не критикува, а дава практически съвети.
Не мога да разбера как изпотяването пречи на изчистването на организма и в никакъв случай не мога да се съглася с това. Често боледувах и спорта ме върна към здравето .Като започнах да спортувам забравих за болестите . Не съм съгласна по никакъв начин ,че като си болен не трябва да спортуваш. Точно това ще те върне на ринга. Може да се започне с разходки и да се увеличи натоварването с времето.Спорта освобождава натрупани хормони и разпределя равномерно енергията в организма.
Аз не разбрах, къде прочетохте, че изпотяването пречи само по себе си?
Като си болен не трябва да се подлагаш на интензивни тренировки, разходки, йога, стречинг и т.н. леки натоварвания са нещо друго.
Не вадете неща от контекста и не изопачавайте написаното.
Благодаря за споделянето на тази толкова ценна информация!Благодаря за труда Ви! Благодаря за отделеното време! Бъдете жив и здрав!
Браво !
Здравейте,
Казаха ми, че може би имам автоимунно заболяване.
Моля ако може да ми обясните за иследванията които ми направиха и излезнаха положителни
Anti nuclear factortitre 1/320 Homogenous
DNA binding autoantibodies 12.3
Отидох на лекар защото ми се зачервява лицето, ако е много топло в стаята или ако се притесня лицето ми става много червено и започва да ме боли усещтач го всякаш че имам упари.
Благодаря Ви предварително.
Каквито и да са изследвания е редно да бъдат разяснени лично от лекар специалист в областта.
Преди около 20 години при случаен преглед се установи,че лимфоцитите ми са завишени 55.Нямам никакви оплаквания.Хематолози ми правиха всевъзможни изследвания,не откриха причина.Преди година се подложих 3 пъти на шокова терапия с костикостероиди.За три месеца лимфоцитите бяха в норма 36 но след това пак се върнаха на 54.Вече съм жена на70 години…