Някои храни се считат за „полезни“, тъй като съдържат ценни макро- и микронутриенти и често се препоръчват като част от здравословното хранене.
Проблемът е, че когато една храна бъде обявена за полезна, много хора започват да я консумират в прекомерни количества, без да се замислят, че и най-здравословната храна може да има отрицателен ефект при свръхконсумация.
С други думи: има огромна разлика между умерена консумация и неконтролирано „преяждане“ дори с качествени храни. Именно за такива на пръв поглед „здравословни“, но лесно преяждащи се храни ще стане въпрос.
Сурови ядки и семена
Суровите ядки и семена са отличен източник на:
- незаменими мастни киселини
- мастноразтворими витамини
- минерали (магнезий, цинк, селен, калий)
- антиоксиданти и фитохимикали
Например около 30 г бадеми осигуряват значителна част от дневната нужда от витамин Е, а орехите и лененото семе са ценен източник на омега-3 мастни киселини (алфа-линоленова киселина).
Въпреки това ядките имат един съществен недостатък – изключително висока калорийна плътност. В повечето случаи 100 г ядки съдържат над 550–650 kcal, а се консумират много лесно в големи количества.
От гледна точка на енергиен баланс няма значение дали калориите идват от ядки, десерти или други храни. При калориен излишък излишната енергия се складира като телесни мазнини.
Практичен извод: ядките са здравословни, но трябва да се консумират контролирано (напр. 20–40 г), особено при режим за отслабване.
Млечни продукти
Млякото и млечните продукти често се представят като „задължителна супер храна“, но реалността е по-нюансирана.
Те действително съдържат:
- висококачествени белтъчини
- калций
- витамини от група B
- други важни микроелементи
Съществуват обаче няколко индивидуални фактора.
1. Лактозна непоносимост
Много възрастни имат намалена активност на ензима лактаза, което затруднява разграждането на лактозата (млечната захар). В такива случаи:
- прясното мляко се понася по-трудно
- киселото мляко често се понася по-добре
- сирената и кашкавалът съдържат минимални количества лактоза
2. Калорийна плътност и мазнини
Много млечни продукти (особено сирена и кашкавали) съдържат значителни количества мазнини и съответно калории. Това не ги прави „лоши“, но означава, че количеството има значение, особено при калориен дефицит.
Пълнозърнести храни
Днес терминът „пълнозърнест“ често се използва като синоним на „диетичен“ и „здравословен“, което е частично вярно, но не винаги точно.
Истинските пълнозърнести продукти съдържат всички части на зърното:
- трици (фибри)
- зародиш (витамини, минерали, мазнини)
- ендосперм (въглехидрати и белтъчини)
Те обикновено засищат повече, осигуряват повече фибри и подпомагат по-стабилен контрол на кръвната захар. Проблемът е, че много продукти се рекламират като „пълнозърнести“, без да са 100% такива. Примери:
- „многозърнест“ ≠ пълнозърнест
- „ръжен“ ≠ задължително пълнозърнест
- бяло брашно с добавени трици ≠ пълнозърнесто брашно
Важно уточнение: Калорийността на пълнозърнестите храни е много близка до тази на рафинираните въглехидрати. Затова и прекомерната им консумация може също да доведе до калориен излишък и покачване на мазнини.
Плодове и мед
Плодовете и медът са естествени източници на витамини, минерали, фибри (особено при целите плодове) и антиоксиданти. Въпреки това те съдържат естествени захари (фруктоза и глюкоза), които също доставят енергия.
Разликата спрямо рафинираната захар е, че плодовете имат по-ниска енергийна плътност, повече обем и фибри (които засищат). Но при прекомерен прием (напр. големи количества плодове, сушени плодове или мед) калорийният прием може лесно да се повиши значително.
Медът, макар и „натурален“, е концентриран източник на захари и калории и по енергийна стойност е много близък до обикновената захар.
Практически извод:
1–2 порции плодове дневно са напълно разумни за повечето хора, но неконтролираното количество може да затрудни режима за релеф.
Основният проблем – здравословно ≠ безкалорийно
Една от най-честите грешки в храненето е мисленето:
„Щом е полезно, мога да ям колкото искам.“
В действителност:
- ядките са полезни, но калорични
- пълнозърнестите храни са качествени, но не нискокалорийни
- плодовете са здравословни, но съдържат енергия
- медът е натурален, но концентрирана захар
Организмът не прави „морална“ разлика между калориите от здравословни и нездравословни храни – той реагира на общия енергиен баланс.
Заключение
Полезните храни са основа на здравословния хранителен режим, но тяхната консумация също трябва да бъде умерена и съобразена с индивидуалните цели и калорийния прием.
Най-голямата заблуда в съвременното хранене не е консумацията на „вредни“ храни, а свръхконсумацията на „полезни“ такива под претекст, че са здравословни. Истинският баланс се крие не в крайностите, а в разумното съчетание на: качество на храната, контрол на количествата и индивидуален калориен баланс. Защото дори най-здравословната храна може да попречи на прогреса, ако се консумира в количества, които надвишават реалните нужди на организма.


Oт тази статия за полезните храни мога да си направя едно заключение- Много хубаво не е на хубаво 😀
Това е поредната полезна статия. Общо взето важи правилото всяка храна е полезна, ако не се прекалява с количеството. Аз ползвам ленено семе за подобряване на метаболизма, но колкото и полезно да е то все пак внимавам, защото ако прекаля с количеството може да ми създаде проблеми.
Любо имам една молба – можеш ли да напишеш статия за упражнения със швейцарска топка 😉 ?
Под нивото – кофти … над нивото – още по-кофти 🙂
Венци, хората са го казали: Всичко е отрова, зависи от дозата!
Dani, отдавна имам намерение да напиша статия за фитбола, но все се отнасям в друга посока 🙄
Да не обещавам, но ще се постарая скоро да има подобна статия и то доста изчерпателна.
Stoyan, истината е винаги някъде по средата 😉
Аз от известно време ям само домашно подквасено мляко и съм ного доволна.Мазнините не ме притесняват защото като хапвам по 100 гр. на закуска не са много. Е, изварата ми е от магазина но се надявам да е що годе истинска!
Статията както винаги е невероятна, изпълнена с полезна информация. Евала на автора 🙂
Поста ми отива за подкрепата към бъдещата статия за швейцарската топка – един много много подценяван „уред“. Очаквам я с нетърпение… А може би по нататъка нещичко и за експандерите (пружините) :Ppp Благодаря
Мисля, че консумацията на мед сутрин, след ставане от сън не крие риск медът да се отложи като подкожна мазнина, разбира се стига да е консумиран с мярка, а не да нагъваме като невидели :D…
Любо, а аз очаквам и статия за какаото – преди известно време спомена, че мислиш да пишеш и за него.
radvam se 4e te ima liubo…kakvoto i da napi6e6 umnia 4ovek 6te go oceni i po4erpi savet za sebe si …RADVAM SE 4E TE IMA…FAKT E 4E VSEKI ORGANIZAM E INDIVIDUALNOST…MNOGO FAKTORI VLIJAJAT NA METABOLIZMA…NO TE PODKREPJAM 4E DOZATA E MJARATA OT LEKARSTVOTO DO OTROVATA,KOJATO BEZSPORNO UBIVA… ❗ ❗ ❗
@Любо, не знам за другите храни, но за плодовете тотално грешиш. От плодовете няма никакво пълнеене. Бил съм на плодова диета 30 дни и отслабнах с много килограми.
@Ангел, естествено че ако се храниш само с плодове 30 дни ще отслабнеш, особено ако си бил много килограми, това никой не го оспорва. Тук става въпрос за прекомерната консумация на плодове при нормален начин на хранене. И това, че си свали много килограми не е повод за хвалби и радост: http://lubomirivanov.com/1362 Трябва да свалиш излишните мазнини и да запазиш мускулите, а това не става с плодова диета 😉
Полезно! Благодаря! 🙂
Полезна информация, благодаря! Но какво количество плодове могат да се считат за нормални като количество? 3 ??
Зависи от плода, метаболизма на човек, времето за прием, комбинацията с други храни и куп други условности т.е. всичко е индивидуално ❗
Здравей, Любо! От вчера се каня да ти задам въпрос за пълнозърнестото брашно и ето че намерих и удобното място за него 🙂
Чудех се брашното, което се продава в пакет от 1кг дали може поне на него да му се има вяра?