You are currently viewing Митът за Късното Хранене

Митът за Късното Хранене

Много от клиентите ми се изненадват, когато видят, че в хранителния им режим вечерята е след 18:00–19:00 часа. Причината е проста – масово се смята, че ако ядеш след 6 вечерта, неизбежно напълняваш.

Това е една от най-разпространените хранителни догми:

„Не яж след 18:00 часа, защото всичко се лепи като мазнини.“

Но дали това твърдение има реална физиологична основа?

Откъде всъщност идва митът за късното хранене?

Митът се основава на една подвеждаща логика (корелация):

  1. Много хора се хранят обилно късно вечер
  2. Много от тях имат наднормено тегло
  3. Следователно късното хранене води до напълняване

Проблемът е, че тук се бърка корелация с причинно-следствена връзка. В реалността често се наблюдава следният модел:

  • минимално или хаотично хранене през деня
  • силен глад вечер
  • преяждане с висококалорични храни
  • ниска обща физическа активност

В този случай причината за покачването на тегло не е късният час, а общият калориен излишък за денонощието.

Горим ли по-малко калории вечер?

Да, обикновено вечер двигателната активност е по-ниска в сравнение с деня (освен ако не тренирате тогава или не ходите на дискотека). Но това не означава, че храната автоматично се „превръща в мазнини“, ако се консумира след определен час.

Организмът не „рестартира“ метаболизма си в 18:00 часа. Енергийният баланс се регулира за период от 24 часа (и дори по-дълги интервали), а не на база конкретно хранене. Ако приемате:

  • 2200 kcal дневно и изразходвате 2200 kcal → теглото се поддържа
  • 1800 kcal при разход 2200 kcal → ще отслабвате

независимо дали последното хранене е в 17:00 или в 21:30.

Основната причина за напълняване при „късно хранене“

Много хора, които се хранят обилно вечер:

  • пропускат закуска
  • ядат малко и некачествено през деня
  • достигат вечерта силно прегладнели

В резултат на това приемат голямо количество калории наведнъж. На практика проблемът не е времето на хранене, а в общият калориен прием, лошото разпределение на храненията и силният вечерен глад.

Ако същото количество храна се премести от 21:00 в 18:00, без да се променят калориите, резултатът върху телесните мазнини ще бъде практически същият.

Късното хранене и тренировките

Сляпото следване на правилото „не яж след 18:00“ може дори да бъде контрапродуктивно, особено при трениращи хора. Например:

  • тренирате вечер
  • не се храните след тренировка, защото е „късно“
  • възстановяването се влошава
  • увеличава се умората и рискът от загуба на мускулна маса

След силова или интензивна тренировка организмът има нужда от белтъчини, въглехидрати и течности, независимо от часа.

Има ли изобщо значение времето на хранене?

За редукцията на мазнини значение има калорийният баланс. Но това не означава, че времето на хранене е напълно без значение във всички аспекти. То може да влияе върху

  • апетита
  • качеството на съня
  • храносмилателния комфорт
  • нивата на енергия

Например много обилно хранене непосредствено преди сън може да причини дискомфорт и да влоши съня. Това обаче е въпрос на комфорт и навици, а не на автоматично трупане на мазнини.

Циркаден ритъм и метаболизъм – съвременен поглед

Съвременните изследвания показват, че организмът има циркадни ритми, които влияят върху инсулиновата чувствителност, апетита и хормоналния профил

Въпреки това, при равни калории и макронутриенти, разликите в телесните мазнини между по-ранно и по-късно хранене са минимални за повечето хора. С други думи:

Часът на хранене е второстепенен фактор спрямо общия енергиен прием и начина на живот.

Практически извод за реалния живот

По-логичният подход е:

  • редовно и балансирано хранене през деня
  • контрол на общите калории
  • съобразяване с личния график и тренировки

А не фиксиране върху произволен час, след който „не бива“ да се яде. Ако лягате в 23:00 часа и последното ви хранене е било в 18:00, е напълно възможно да изпитвате силен глад вечер, което дори може да доведе до преяждане в следващи дни.

Заключение

Късното хранене само по себе си не води до напълняване. Това, което определя промяната в телесното тегло, е общият калориен баланс за деня, седмицата и месеца, а не конкретният час на последното хранене.

Истинският проблем при много хора не е, че ядат късно, а че се хранят хаотично през деня, приемат твърде много калории вечер и водят заседнал начин на живот

Вместо да се страхувате от хранене след 18:00 часа, по-разумният подход е да изградите устойчиви хранителни навици, съобразени с вашия режим, тренировки и начин на живот.

За трениращите хора дори е по-логично да се хранят след вечерна тренировка, отколкото да гладуват заради остарели хранителни митове.

This Post Has 25 Comments

  1. Yokosan

    Благодаря Любо!

  2. DiDi

    Супер! Даде зелена светлина за късното хранене- ураааа! 🙂 За първи път пиша коментар, но от няколко месеца следя блога ти и трябва да кажа едно голямо БРАВО! Винаги статиите ти са достатъчно изчерпателни и винаги има нещо ново за мен лично. От 2 месеца тренирам редовно и искам да попитам за храненето и кардио тренировките относно твоята статия за сутрешното кардио на гладно. Няколко пъти ми се случи да не успея да си довърша тренировката, защото ми става лошо и ми причернява и не знам дали трябва да продължавам по тази схема на гладно изобщо. Какво малко и леко нещо би препоръчал за хапване преди тренировка, както и за късно хранене в този ден, след като вечер не съм толкова активна? Съжалявам за дългия коментар, но сега ме удари музата 😀 Предварително благодаря!

  3. DiDi, това че ти причернява означава най-вероятно че получаваш хипогликемия. Може би в цялостния ти хранителен режим нещо не е правилно преценено или тренировката е прекалено натоварваща (само догатки). А и аз кардио абсолютно на гладно не препоръчвам на никой – добре е да се приемат малки количества лесноусвояеми белтъчини (1-2 белтъка, 10-15 грама суроватъчен протеин) и по желание може половин зелена ябълка или грейпфрут.

  4. DiDi

    Мерси много за бързия отговор! По принцип си имам такива моменти от време на време и може би тренировката е дошла в повече. Ще имам съветите ти предвид 🙂 Още веднъж благодаря!

  5. GEORGIO

    Чудесна статия, поздравления! Все повече стават хората мислещи разумно, трезво и професионално!

  6. Светослав

    Здравей Любо!
    Днес случайно открих твоя сайт ,толкова ми хареса ,че реших на „един дъх“ да прочета всичко :).
    В 11.00 вечерта приемам 130 грама пълномаслена домашна козе извара +ядките на 2-3 ореха.Добре ли е тази късна вечеря,изхождам от това ,че изварата се усвоява бавно+мазнините от орехите това усвояване ще се удължи?

  7. Да, изварата и орехите ще се усвояват бавно, а дали споменатата комбинация е удачна за теб като вид и количество храна зависи от целите, телесния ти тип, антропометричните данни и т.н. 🙂

  8. Светослав

    Да мерси за инфото,ами в момента съм в период за покачване на мускулна маса и мисля ,че е удачно.

  9. Иви

    Здравейте г-н Иванов. Ще съм ви благодарен, ако ми дадете съвет относно едно мое запитване, което е свързано с вашата тема. Ако вечерното хранене премине 12:00 часа, за пример от 12:05 до 12:15 да съм преключил и веднага да лягам лошо ли е? (Защото на работа не мога да си позволя да ям)

  10. Иви, всичко е индивидуално, при бърз метаболизъм може да се яде и непосредствено преди лягане. Лично аз хапвам в 12:30 след полунощ, точно преди да си легна 😎

  11. Vladimir

    Суупер!!! И аз съм привърженик на късната вечеря:) От какво се състой вашата в период на покачване на мускулна маса.. ако не е тайна?

  12. Иво

    Здравейте,
    До колко калории вечер е удачно? Основно. Протеин, но все пак до колко въглехидрати?
    При режим 3 пъти седмично фитнес вечер.

  13. Ивелина

    Здравейте! Имам въпрос, аз тренирам 4,5 пъти седмично, редувам силови и кардио тренировки, но така и не разбирам какво бих могла да ям след тренировка вечер? Предимно качвам в коремната област, ако напълнявам, от което се пазя, но се притеснявам да не сбъркам с въпросното хранене. 173 съм и тежа 53-54кг. Целта ми е изчистване на мазнини в коремната област и покачване на мускулна маса 🙂 Моля, дайте ми няколко примера за храна след моите тренировки. Благодаря предварително! P.S миналата година по това време бях 63кг, януари месец се заех с усилени тренировки във фитнеса, за храна не бих гарантирала, че е била правилна, но пък резултатът ми ме задоволява към този момент, но от тук нататък вече се стремя към пакачване на мускулната си маса както споменах по- горе. Поради тази факт се обръщам с този въпрос към Вас.

  14. Няма как да се отговори на този въпрос, тъй като е важно какво се яде през целия ден, колко калории се приемат, колко белтъчини, мазнини и въглехидрати, какъв е процента мазнини, каква е инсулиновата чувствителност т.е. индивидуално е.

  15. Ели

    Здравейте! Имам въпрос – ако ям големи количества салата( 2 домата и половин краставица) с вечерята ми, която е около 250 гр. пиле, ще ми се отрази ли на теглото?

  16. На теглото се отразява: прием на повече или по-малко калории спрямо необходимите за поддържането на тегло за период от няколко дни, а не конкретно хранене.

  17. Здравей Любомир. На мен рядко ми се случва да вечерям късно. И мен са ме учили, че това не е особенно здравословно… Прави ми обаче впечатление, че ако ям обилно към 11:30-12 на сутринта съм ужасно гладна и направо стомаха ми е остърган. Не мога да си го обясня.
    И още един въпрос: приятеля ми явно има рефлукс или нещо подобно заради нередовно и некачествено хранене. Много често вечер храната му се връща нагоре почти до устата. Отскоро и той се стреми най-късното му ядене да е към 19:00, за да може при лягане да не е с пълен стомах. Ти какво би препоръчал за неговото здраве? Благодаря ти!

  18. Хората колкото сме еднакви, толкова сме и различни. Нормално е човек да яде като е гладен. А това дали дебелее или боледува зависи от качеството и количеството на храната, а не толкова кога я яде.

  19. Кристиян

    Мерси Любо

  20. Богдан

    Здравей Любо! Първо съм ти голям привърженик и всичко що ми е нужно.. си го описал страхотно и до последно. Аз също имам въпрос: От 19ч до 20ч яка тренировка за крака (като веднага след тренировката 1 лъжица мед с цел покачване на инс.). В 20:40 до 21ч вечерях – 150гр.ориз,100гр.в.картоф,150-200гр.пилешко,з.салата,50гр.киноа и 2 филии черен хляб (само зърно). Като имаме напредвид че съм много бърз метаболизъм и също, през целият ден се храня от-до. Та,мисълта ми е само това количество храна, би ли стигнало за възтановяването и ако не, то удачно ли ще е в 22:30 да хапна белтъчини със салата. Също, след като сме повишили инсулина – аминок. стават по добре усвояеми, мазнините се отлагат в клетките(тоест трупаме мазнина или?), а въглехидратите, независимо бавни или бързи,зареждаме гликогенните депа? (въпросът ми е за лично уточнение). Също, колко време след храна е удачно да се легне за сън?

  21. Богдане, възстановяването зависи от цялото хранене за деня и това на другия ден, не се вманиачавай в едно хранене, а гледай макросите да са достатъчно за деня, като разбира се, след тренировка порцията може да е по-стабилна 🙂

  22. ТъпСи

    Проблема на храненето вечер е че тялото не си почива пълноценно докато обработва храна, натрупват се токсини с късното ядене защото заради забавените функции докато спим, времето за храносмилане се увеличава и храните гният с което впръскват коктейл от отрови в тялото ни ! Тези отрови от своя страна са нещото което пречи на тялото да се самоизчисти, което ни е заложено, то забавя и метаболизъм и всичко … Е още ли мислиш, че да не ядеш вечер е мит, не се наспиваш добре, раздразнителен си, стомаха ти страда, не можеш да сваляш и хормоните ти не са в състояние да работят правилно, което прави по горе казаната раздразнителност !

Вашият коментар

11 + 7 =