Микровълновата печка се използва от почти всяко домакинство, за да се пести време за готвене, размразяване и претопляне на храната. Аз също я използвам ежедневно от години – за приготвянето на овесената каша само за две минути, за претопляне на порцията месо с ориз, задушаване на зеленчуци и т.н. В съвети към клиентите си да спестят време в забързаното ежедневие, също ги насочвам към употребата й. В отговор понякога получавам въпроси, свързани с безопасността при използването на микровълновата печка. Казвам, че няма проблем и в повечето случаи хората ми вярват, защото съм успял по някакъв начин да спечеля доверието им. Но това не е достатъчно – Вие заслужавате да знаете цялата истина…
В Интернет (и не само там) може да попаднете на информация за микровълновите печки, според която употребата им може сериозно да навреди на здравето ви, променяйки молекулярната структура на храната, да намали хранителната й стойност, дори да предизвика рак. Това е наистина сериозно обвинение и трябва да бъде щателно проучено – от къде идва тази информация, има ли нещо вярно в нея и истински научни доказателства за някаква опасност при употребата на микровълновите печки. Защото здравето ви и това на Вашите деца е преди всичко!
От къде започва всичко?
Основната част от информацията за вредата от микровълновите печки води до Ханс Хертел, който в края на 80-те години провежда заедно с няколко свои съмишленици частно изследване, за да провери как консумацията на храни, приготвени в микровълновата променят резултатите от кръвните проби. След два месеца Хертел заключава:
„Употребата на микровълнова печка за готвене може да промени структурата на хранителните вещества, като ги направи трудни за усвояване от организма. Консумацията на храни, сготвени или размразени в микровълнова печка може да предизвика промени в кръвта, които индикират патологични промени, сходни с тези, които се откриват в случаи на рак”
Хертел споделя също, че голяма част от изследванията върху микровълновите печки са скрити от обществеността.
Истината е, че няма как десетки научни изследвания, които се провеждат със знанието на голям кръг от хора и се публикуват в научни списания да бъдат скрити. За толкова много години няма как да се скрие подобна информация и всеки може да провери доколко са валидни тези изследвания. За разлика от „изследването” на Хертел, което не може да бъде проверено, защото никога не е било публикувано в научен журнал. Това е бил един личен експеримент, при който няма как да се докаже, че е проведен и контролиран според необходимите регламенти. Резултатите, които Ханс Хертел твърди, че е получил никога не са били повторения при друго от десетките научни изследвания за безопасността на микровълновите печки на други изследователи.
Микровълновите печки и радиацията
Микровълновата печка работи чрез електромагнитни вълни по-къси от радиовълните, които карат молекулите на храната да вибрират, като по този начин се създава достатъчна за готвене топлина. Тъй като излъчването на електромагнитни вълни се нарича и радиация, само при мисълта че ще готвят храната си с радиация някои хора откачат. Но „радиация” и „радиоактивен” са две съвсем различни понятия. Когато става въпрос за микровълновата „радиация” се има предвид просто производството на топлинна енергия. Микровълновата радиация е форма на нейонизираща радиация, която няма нищо общо с рентгеновото и гама излъчване, което е опасно за здравето. Нейонизиращата радиация, включваща също вълните на радиото, телевизията и мобилните телефони, не може да увреди клетките и тъканите и не прави храната ви радиоактивна.
Никъде в научната литература не се споменава дори вероятността микровълновите печки да излъчват „лоша” радиация, да правят храната радиоактивна и да предизвикват рак. Всъщност може да се твърди точно обратното.
Готвенето на месо например, при което прегаряте храната (грил, скара и др.) може да бъде потенциален рисков фактор за развитието на рак. Причината е, че когато месото е овъглено от високата температура, възниква реакция, която причинява образуването на два химикала: хетероциклични амини (HCAs) и полициклични ароматни въглеводороди (ПАВ) (1). Докато готвенето на месо в микровълновата печка не води до образуването на тези съединения. А според Националния Раков Институт (National Cancer Institute) готвенето на месо за 2 минути в микровълновата преди основното готвене, намалява съдържанието на HCAs с 90%, като премахва голяма част от прекурсорите им.
Въпреки, че става въпрос за нейонизираща радиация, не е добра идея да бъдете изложени често на прекомерно микровълново лъчение. Но това на практика няма как да се случи с микровълновите печки. Изследвания с различни микровълнови фурни показват, че радиацията, което „изтича” извън печката е много под допустимия лимит (2). Ако все пак се притеснявате – просто не се взирайте в прозорчето докато чакате храната. Микровълните се разсейват бързо дори на кратки разстояния. А лъчението спира веднага щом отворите вратичката.
Променят ли молекулярната структура на храната и хранителната й стойност микровълновите печки?
Според някои хора, вибрациите които предизвикват микровълните нарушават молекулярната структура на храната и я правят нездравословна. Така ли е наистина?
Да, микровълновите печки променят молекулярната структура на храната – нарича се готвене. Промените не са много по-различни от тези при друг вид топлинна обработка. Готвенето на храната с микровълни по никакъв начин не я прави нездравословна или токсична и няма негативен ефект върху здравето (3).
Съществуват и мнения, че при приготвянето на храната в микровълнова печка се нарушава хранителната й стойност, като белтъчините денатурират до неусвоима степен, губят се ценни микронутриенти, разрушават се незаменими мастни киселини.
Истината е, че всеки вид готвене може да унищожи ценни хранителни вещества, както и да усили биоактивността на други. В това отношение микровълновата печка не се различава много и дори се справя по-добре спрямо някои други видове готвене като варенето например (4, 5). Загубата на хранителни вещества зависи от температурата, времето за готвене и количеството вода. Ако искате да запазвате по-голяма част от витамините и минералите в зеленчуците например, трябва да ги задушавате, а не да ги варите. В със от йенско стъкло с похлупак в микровълновата фурна това става много лесно и бързо почти без вода.
По отношение на белтъчините, тяхната степен на денатурация също зависи от температурата и продължителността на готвене. Микровълновата печка се справя не по-зле спрямо конвенционалното готвене при запазване на белтъчините (6). Същото се отнася и за омега-3 мастните киселини (7).
Много майки също използват микровълновата печка за подгряване на кърмата и приготвяне на адаптираните млека. Трябва ли да се притесняват от това, че това ще унищожи ценните имуноглобулини и други хранителни вещества? Според изследване публикувано в „International Journal of Food Science and Nutrition” подгряването на кърма в микровълновата печка може да стане без значителна загуба на ценни хранителни вещества, ако температурата бъде контролирана до 60 градуса по Целзий (8). Но това важи и за другите начини за подгряване.
А какво да кажем относно притесненията на хората, че пластмасовите съдове, които се използват в микровълновите печки отделят токсини в храната. Да, при някои видове пластмаса това е възможно да се случи. Но проблемът е в нагряването на пластмасата, а не в самата микровълнова печка. Затова ако не сте сигурни дали пластмасата, която използвате е безопасна, решението е просто – използвайте само керамични, порцеланови и съдове от подсилено стъкло.
За какво трябва да внимаваме при употреба на микровълнова печка?
Според много изследванията, готвенето в микровълнова печка е абсолютно безопасно за здравето и запазва хранителната стойност на продуктите. Но има няколко неща, за които трябва да внимавате.
Едно от тях е възникването на така наречените „горещи точки” при претоплянето на храната. Това са по-горещи места, които се получават поради специфичния начин за нагряване на храната, които могат да доведат до изгаряне. За да се предпазите, просто внимавайте и разбърквайте храната преди консумация.
Внимавайте също и при загряване на течности (вода, кафе, чай и други). В микровълновата печка течностите могат да достигнат своята точка на кипене, без да врят видимо. Но когато целостта на водата бъде нарушена (като например да сложите захар в чая), топлината се освобождава и е възможно част от горещата вода да изкипи извън съда и да попари ръцете ви. Затова винаги когато добавяте нещо към нагорещените в микровълновата течности, не дръжте съда в ръце.
Последно, но не по-важност. Не гответе в микровълновата цели яйца и плодове (и изобщо никаква храна с твърда обвивка) поради реалната възможност да експлодират, както и използвайте само подходящи съдове.
Здравейте Любо, от доста време редовно чета статиите Ви и уважавам мнението Ви, но не съм коментирал досега, но с тази статия обаче ме мотивирахте да задам и аз няколко въпроса. Ето ги и тях:
Защо Съветският съюз е забранил използването на микровълнови фурни през 1976 г.?
Кой е изобретил самите микровълнови фурни и защо?
Сигурен съм че отговорите на тези въпроси ще Ви шокират :shocked:
А защо през Средновековието са изгаряли „вещици“ на клада? Не е правилно да се оповаваме на информация отпреди 40 (или 1000) години, още повече, че първоначално микровълновите печки не са били с днешния стандарт на безопасност. Изследванията, които посочвам в статията са доста след 1976 г. Статията е базирана на резултатите от тях, всичко останало е псевдонаука и „лов на вещици“.
Доколкото знам микровълновата печка е изобретена случайно от Пърси Спенсър.
Ще се радвам ако ни споделите (шокирате с) друга гледна точка по темата, подкрепена със съответните актуални научни изследвания 🙂
Е страхотна статия!До сега се притеснявах единствено като притоплям скумрия,за да не изгубя ценните мастни киселини.До колкото разбирам от статията може да се използва като се внимава да не достигне голяма температура.На мене лично ще ми е интересна подобна статия за тефлоновият тиган.
Микровълновите са изключително удобни в днешното забързано ежедневие. Аз лично си ползвам микровълновата доста и съм доволен от работата, която ми върши. Разбира се, имам опит с яйца в микровълнова – ГЪРМЯТ СИ! 😀
Супер, падна ми камък от сърцето, че микровълновата печка е моята дясна ръка и всеки път като посегна към нея е с притеснение.И въпреки това пак я изпозвам. Благодаря !!!
Ленено семе на микровълнова печка за минута, ок ли е ?
Благодаря предварително!
Статията е прексна. И аз имах доста притеснения, но бих искал да споделя един страничен ефект от приготвянето на храна в частност яйца в микровълновата. Те се „взирвяат“ и полсе трудно се чисти:) Трябва да се внимава. Скоро ми поадна нещо по темата, а именно защо са забранили микровълновата в ССР през далечната 1976. Ако не ме лъже паметта са я разлешили отново няколко години по-късно, за което сигурно е имало причина…
Благодарности за статията :tongue:
Най-после моя въпрос. От година си го чаках 🙂 страхотен си Любо!
хм, аз я избягвам, знам, че е голямо удобство, но гледам възможно най-малко да я ползвам, ето и една статия с противоречиво мнение –
http://www.health-science.com/microwave_hazards.html
извинявам се, че е на англ.
http://www.safespaceprotection.com/electrostress-from-microwave-ovens.aspx
http://www.rense.com/general70/microwaved.htm – единственият начин, обаче, да се убедя в правотата на снимките е да направя същият опит вкъщи – макар че ще ми е жал за растението …:(
Естествено, че има статии с противоположното мнение – не една, а десетки, основно базиращи се на Руската забрана от 76-та и „изследванията“ на Хертел. Никъде обаче тези статии не са подкрепени с истински и актуални научни изследвания. Дотогава всичко си остава архаична и псевдонаука, както казах. Относно опита, първо неконтролиран домашен опит нищо не доказва и второ – хората не са растения.
П.П. Ше ви помоля да обединявате коментарите си в един, а не да пишете поредни постове.
Понякога си стерилизирам хранителни среди в микровълновата печка, особено такива, които не мога да си позволя да сложа в автоклава. Правя го по метода на фракционираната стерилизация, който ми отнема около седмица. И въпреки това, случва се да плесенясат. Сиреч, микровълновата радация по никакъв начин не прави хранителните среди непригодни за плесени.
Експеримента с растенията ще го направя. Най-вече, защото съм убеден, че нищо няма да им стане. Отлеждам ужасно много растения, някои от които са орхидеи и са доста капризни. Малко нещо да не им е сгодно, веднага ще си покажат. Освен това, знам как се правят контролирани експерименти. 😎
Много ми хареса статията.
„Микровълновата печка работи чрез електромагнитни вълни по-къси от радиовълните, които карат молекулите на храната да вибрират, като по този начин се създава достатъчна за готвене топлина.“
До колкото съм запознат микровълновата печка работи на честотата, при която водните молекули в храната вибрират и се трият една в друга, причинявайки загряване. Съответно, ако поставите суха храна в нея, то тя ще се загрява много слабо.
Поздрави!
Любо, може ли да напишеш статия за консервите? Интересно ми е дали това е пълноценна храна според теб
мн.добра статия,относно снимките на Мира искам да одбележа , водата минала през микровелето е с променен минерален състав.Все едно да поливаш цветята с преварена вода . нормално е да вехнат.
Едно допълнение за ЯЙЦАТА:
Варят си се, само че в специализирана съдинка с вода. Тя има алуминиева „броня“ предпазваща яйцата от облъчване.
Имам такава във формата на голямо яйце.
Мога само да те поздравя за хубавата статия. Доста си се потрудил за да намериш обективни и съвременни изследвания по темата. Интересно ми е в БГмама какво ще кажат по въпроса :silly:
Не знам дали е мистериозно вредна, но знам, че ако пия студена вода веднага започвам да кашлям, а като си я стопля за 10 сек. няма проблем, е да, ако преварявам изстудявам и пия сигурно ще е още по-добре, въпросът е че на теория нещата са едни, на практика човек се уморява, не му стига време и е важно да има работещи, а не идеални решения
Здравейте, аз готвя от години само в микровълнова фурна, като ястията които приготвям в йенска тенджера са : ориз със зеленчуци, картофи с месо и други зеленчуци, крем карамел, миш-маш, мусака и много други традиционни български манджички, които обикновено приготвяме в готварса фурна. В интернет има достатъчно изпитани рецепти за микровълнова фурна, които може да опитате и вие.По мои наблюдения в микровълновата фурна се готви доста по-здравословна храна, за разлика от пърженето на котлона, например. Ако беше вредна, досега да съм се разболяла или най-малкото получила авитаминоза, но за щастие съм си в отлично здраве. Храня и децата си по този начин!
Микровълновата променя вкуса на храната! ФАКТ!!! Това се дължи на йонизацията на молекулите, която променя структурата на веществото, т.е. слагате едно, изваждате друго, което вече не е полезно, а вредно, защото е канцерогенно. Микровълновата създава нови съединения, които не съществуват в природата. Може да експериментирате с чаша истинско мляко. Притоплено в микровълновата вече почти няма вкус на истинско мляко, а притоплено на котлона даже и след дни, пак има вкус на току-що издоено.
Комбинацията месо с въглехидрат не е ли непрепоръчителна? В началото на материала забелязах, че си притопляте ориз с месо?
Няма причина да е непрепоръчителна. Според кого и защо?
http://lichentrenior.com/visoko-mazninno-nisko-vaglehidratno-hranene-vm-nvh/
ВНИМАНИЕ! Никога не смесвайте протеин и въглехидрат (напр. месо и картофи)
От „IV.Вода“
Имах предвид научно обоснована причина за не смесването им, а не според определени концепции, режими и разбирания. По същия начин мога да дам Х на брой линкове към сайтове и статии, в които се препоръчва смесването им.
Няма реална причина да не се смесва протеин с въглехидрат т.е. не е нездравословно, да не се усвояват добре и т.н. Вече в контекста на някакъв режим може и да се препоръча такова нещо, но това не е правило общовалидно за всички.
И статията е за микровълновата печка, нека не се отклоняваме 🙂
Извинявам се за отклонението, просто се старая да подбирам източниците си на информация и когато в два достоверни източника срещна някакви разминавания, се старая да разбирам от къде идват. Благодаря за отговора.
Любо, добър търговец си и ще продаваш добре микровълнови фурни!
Сега попрочети малко (ама не от интернет, а от сериозна литература) за:
*Въздействието на микровълните върху водата.
*въздействието на микровълните върху минералите, витамините, белтъците.
*купи си един детски микроскоп (20-50лв.)и виж това, което си прочел как изглежда. Това, което се случва с водата и хляба е очевадно и фрапиращо!
И тогава пак храни децата си с храна ОБЛЪЧЕНА с микровълни!
С поздрави Пламен!
Пламене, а би ли ме просветлил откъде да си набавя тази „сериозна литература“, тъй като (ако не си забелязал) в статията са цитирани сериозни източници? 🙂
Разгледах снимките на растенията, за потопените не мога да кажа, не съм си правила този експеримент, но за растенията в саксийките, много пъти съм наблюдавала такава разлика в развитието на растения в различни саксии, без да съм ги поливала с вода от микровълновата. Обаче съм се опитвала да унищожа вредители от зърна в микровълнова, но те не умряха, гадините, наложи се да опека зърната до овъгляване, та си отидоха от просто изпичане. Първите микровълнови фурни, които видях, бяха от Съветския съюз, осемдесетте години, тогава ги гледахме, като чудо на техниката. Та ми е странно, че били забранени в Русия, явно с Съветския съюз са си били разрешени
И аз да благодаря за статията 🙂
Наистина много рядко пиша, въпреки че доста чета 🙂
Та сега не се сдържах, най-малкото защото помня добре четеното, как вода варена в микровълнова НЕ пречи на растенията. Едно бързо гугване дава това: http://gurumagazine.org/askaguru/does-microwaved-water-kill-plants/
Това с поливането на растения с вода от микровълновата някой пробвал ли го е ? Защото имаше една такава статия как група ученици направили експеримент с wi-fi рутер и растения които не пониквали.Пък аз си гледам кълнове до рутера и винаги стават.Никога не съм имал проблем.
Поздравеления за статията – за съжаление се губи в морето от псевдонаучки копи-пейст шокиращо новини за ядрените радиоактивни микровълнови.
Причината да пиша коментар е да дам отговор дали някой е пробвал дали претопляна в микровълнова печка вода убива растенията. То е очевадно според мен, че това няма как да истина, но все пак има направен такъв експеримент от mythbusters. E мита е разбит естествено де.
„Adam built a tray to hold four pairs of romaine lettuce plants, each receiving a different type of water: microwave-boiled, stove-boiled, unheated from the tap, and no water at all. The two boiled water samples were cooled to room temperature before being used. All plants received the same amounts of water and light (provided by controlled grow lights) for one week. At the end of this time, Adam found that the plants given microwave-boiled water had grown larger than all the others, and that the ones given no water had died. He noted that testing this myth posed no safety hazards.“
източник: http://en.wikipedia.org/wiki/MythBusters_%282014_season%29
Микровълновите са много вредни!!!! Създадени са, за да може да ни разболяват и да си продават лекарствата!!!!!! Както и кемикъл трейс или както беше там. И харп да не забравя! И телевизорите са вредни!
И да, веднъж си топлих мляко в микровълновата и то стана зелено и разяде чашата, честно ви казвам!!!!! И структурата променят! Сложих едни свински пържоли да ги претопля а извадих маруля!
Ако прекомерната употреба на удивителни знаци не ви е убедила, не знам колко по-солидно доказателство да извадя.
Амаа ползвайте си микроволновите колкото искате бе.. Аз лично я изхвърлих моята!!! Да и само да кажа че има една камара със стари реклами в интернет на тютюневи изделия с големи заглавия като Лъки,Марлборо и т.н. та там говорят как били полезни за белите дробове особено ако страдаш от бронхит и лекарите ги препоръчвали за чисти дихателни пътища……. Няма лошо бъдете си невежи. Нищо лично към никой просто се нервирам на всеобщата глупост!
Лично аз ще си я ползвам 🙂 А невежа означава да вярваш на митове и broscience.
Ако нямаше мобилни телефони,ел.вец.тец. централи и всички уреди,които излъчват някакво лъчение и полета…тогава веднага бих изхвърлила моята микровълнова ,която ползвам от 15 години,която ми е много полезна защото ми спестява ВРЕМЕ.Без да търся научни изследвания ми е ясно,че няма как да е полезна/освен ,че спестява време/..но и не съм забелязала да е и по вредна от всички по горе изброени“Постижения“..така ,че това е положението.Тези които не ползват микровълновите печки,да не си мислят,че са цъфнали и вързали чрез здравословен начин на живот..всичко около нас е замърсено за съжаление.ю
Поздравления, Любо! Приветствам темата и защитата на тезата за безвредност на микровълновите фурни. Във Ваше лице и в множеството Ваши коментатори намирам съмишленици срещу нескопосни и невежи слухове. Позволявам си да предложа мои съществени допълнения като силни доказателства по тезата. Те са публикувани на 4-ти септември в електронния сайт на fakti.bg (http://bulgaria/154921-za-hranata-toplinata-i-valnite). Там е разгледан целия спектър на електромагнитните вълни, графично показани по осите дължина на вълната и честота. Съгласно атомната физика граничната стойност на лъчистата енергия, която предизвисква йонизация е около 10eV. При микровълновите фурни се ползват микрорадиовълни с честота 2450MHz, което умножно по константата на Планк дава енергията на тези вълни – 0,00001eV, стойност, което е един милион пъти по-малка от йонизиращата енергия! Тя е и 1000 пъти по-малка от енергията на инфрачервените вълни, които се ползват във всички традиционни котлони и печки, а срещщу това никой не възразява.
Микровълнова печка НЯМА как да йонизира храна защото не работи с йонизиращо лъчение т.е.храната да стане радиоактивна .Позоваването на факти които не могат да бъдат проверени от типа ,,..СССР забрани защото…“ ,, …един учен твърди“ , ,,…вкуса е променен“ са несериозни и е безпредметно да бъдат дискутирани.
Broscience everywhere 🙂
Случайно попаднах на статията,и много ми хареса,научих много интересни неща. Много бих искала да знам,неправилно ли е това,че върху микровълновата съм поставила поднос със плодове,приятелка ми каза ,че е вредно.Вярно ли е? Благодаря!
Вредно за плодовете или за микровълновата? 🙂 За плодовете не, за микровълновата трябва да се попита производителя дали това пречи на нормалната функция.
Огромни благодарности за статията, много ми хареса! Имах нужда от това да си изясня точната позиция спрямо микровълновите печки и „вредата“ от тях, тъй като в забързаното ежедневие ми е много лесно и удобно да ползвам услугите на това чудо на техниката! Всичко добро!
Коментар: За всички които вярват, че микровълновите печки са безопасни!!!
http://anticancer-bg.com/news/oven-hyped-danger
Коментар:Още информация за тези, които мислят, че микровълновата печка е безопасна!!!
http://www.dnesplus.bg/News.aspx?n=636210
Поредните глупости написани/ преписани отнякъде, базирани на bro-science (псевдо-наука)! Хайде намерете и посочете малко сериозни научни изследвания и престанете да вярвате на всичко, което четете!
Любо имам история която е истинска. Моят трениор винаги когато седнем да ядем някаде казва да не му притоплят яденето защото го боли корема. Това го е разбрал когато от едни и същти храни единия път му няма нищо а другия път има проблеми с корема. Мога да ти дам фейс бук да го питаш ако не ми вярваш. Защо се получава това нещо ако не е вредна микровълновата.
Или си внушава или лъже, защото не иска да му го претоплят в микровълнова 🙂
Поздравления!Напълно съм съгласна с мнението на Л.Иванов и доц.д-р инж.П.Пенчев.От 84г.ползвам микровълнова печка и съм доволна от преимуществата и пред другите уреди.Всяка храна се приготвя при различен режим и има конкретна рецепта за да не намирате вкусови различия.Използвайте йена стъкло с похлупак и не стойте до печката,ако искате да застраховате себе си и храната си.
Здравейте, бъдете здрави http://www.budnaera.com/2013-03/2013-07-03_07.html
Освен да сме здрави е добре да бъдем добре информирани чрез истинска, а не псевдо-наука 🙂
http://www.who.int/peh-emf/publications/facts/info_microwaves/en/
Брей….Стамате…много си упорит. Да не продаваш конкурентни стоки.
За да си добре информиран са необходими поне три неща:
1. Да ползваш езици не само на кирилица.
2. Да ползваш източници с доказана достоверност /научна/.
3. Да умееш да сравняваш и анализираш различен тип информация /т.е. да си достатъчно образован/.
В противен случай може само да те заболи глава от напъните, без дори да използваш микровълнова печка или каквото и да е там.
Абсолютно съм съгласен 🙂
Благодаря за хубавата статия,в интернет пространството има небивалици по този повод и лошото е че има много хора, които без да се замислят им вярват. Аз ползвам микровълнова фурна от поне 20години и не съм забелязала да е увредила храната по някакъв начин.Не случайно това е едно от най добрите открития за миналия век.
Kакто всички знаем че науката е нещо, коeто е градено с години на опити и грешки не бъдето много сигурни че последните „истински“ научни изследвания няма да се променят. Всеки си ползва на негова глава микрото 😉 ПрЕатен апетит.
Самият факт, че се спори за микровълновите печки вече е притеснителен. Има изследвания и статии, като тая , които възпяват микровърновата печка. Но има и статии и изследвания с обратен знак.
Първо в природата не съществува тъкъв начин на загряване на храната. Той е неестествен. Не се знае как би повлиял в дългосрочен, поколенски план.
Второ – ясно, е че храната се затопля под въздействието на микровълните. Но как това влияе на жизнената енергия на храната. Особено, ако става въпрос за пресни продукти.
Жизнената енергия, все още е извън полезрението на науката. Всичко се обяснява с биохимични процеси, хранителни вещества, микроелементи и т.н. Но хранителните вещества и всички други субстанции, които изграждат хранителния продукт са мъртви без жизнена енергия. Те могат да потдържат известно време тялото, но без жизнена енергия следва постепенно разрушаване на организма. Това са го научили по трудния начин мореплавателите, които продължително време са приемали мъртва храна.
Ето защо е рисковано да се яде храна, приготвена или притоплена в микровълнова печка. Не е известно нейното въздействие върху жизнената енергия. А и не само.
За микровълновите печки НЕ се спори. Статии за вреда има, но НЯМА НИКАКВИ научни изследвания, които да доказват това. И не, храната НЯМА жизнена енергия. И не, статията ми НЕ възпява микровълновите печки, а представя научната гледна точка по въпроса. Поздрави!
Има доста изследвания на тая тема г-н Иванов. Сам можете да се запознаете с тях – например в PUBMED. Ето едно – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30445985/, ето друго – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19093535/ и т.н. Множество са. Така че има спор, защото има изследвания, които твърдят едно и такива, които твърдят друго.Разликата е, че зад едните стоят мощни финансови интереси. А единна научна гледна точка няма точно по тая причина.
Нучните изследвания са мантра, която често се размахва. В книгата на Бен Голдейкър – „Законите на фармацията“ той въпрос е развит блестящо. Прочетете я и може би вярата ви в „научните изследвания“ ще поспадне.
Що се отнася до жизнената енергия – да не би да сте специалист в тая област, че толкова уверено твърдите, че тя не съществува?
Аз работя с нея от 40 години. Аз съм акупунктурист и за мен нейното съществуване е неоспоримо. Наблюдавал съм стотици случаи, при които, чрез простички манипулации, които премахват блокажи на енергията или нормализират енергийния поток, настъпват коренни промени в организма и неговото излекуване от тежки хронични състояния. Жизнената енергия съществува и най-голямата грешка на медицината е, че се отрече от нея, когато бе наложен механистичния подход на Декарт.
Жизнената енергия несъмнено съществува, въпреки че отричате тоя факт. Микровъните носят енергията на студа, която е елемент от спектъра на жизнената енергия. Моето притеснение е, че микровълните повишават нивата на енергията на студа в храната и течностите, които се обработват с тях. А тая енергия (на студа), и нейният излишък са в основата на повечето тежки болести. Затова аз не ползвам микровълнова печка.
Цитирането на въпросните две проучвания показват колко малко разбирате от темата и като цяло колко сте Изгубен в науката.
По отношение на първото цитирано изследване – източници на ниски нива на нейонизираща радиация (изкуствени и естествени) има навсякъде около нас – радиовълните, телевизията, телефони и други. Електронното устройство, от което четете и пишете коментари също е такъв източник. Откажете си от него тогава, както и от всичко останало.
По отношение на второто – плъхове са били изложени на директно микровълново поле… Ами никой не се завира в микровълновата печка 🙂
Така че, моля, посочете други от множеството изследвания, които подкрепят тезата за вреда от микровълновите печки, тъй като аз не мога да ги открия 🙂
Господин Иванов, аз не си позволявам да коментирам вашата подготовка. Коментирам конкретен казус. Вие нямате никаква представа за моите познания, подготовка и интелигентност. Но си позволявате високомерен, поучителен и язвителен тон.
Аз съм проучил задълбочено въпроса, тъй като е част от моя книга, която ще излезе от печат в края на годината. Имам библиографска справка по темата с над 100 источника. Можеше да са повече, но реших че и те са достатъчни. Тоя формат, тук, не позволява да изложа информацията и изводите от анализа, който съм направил. Можете да се запознаете с тях, когато книгата излезе от печат. Заглавието е „Храната, като средство за масово унищожение и лекарство“. Ще излезе едновременно на български, английски и немски език.
Много рядко си позволявам да коментирам в интернет, статии от тоя род. Правя го не, за да обидя автора, а за да внеса коректив на грубо-подвеждаща информация, която касае много хора. Разбирам, че това е бой с вятърни мелници, но понякога се изпускам.
Що се отнася до вашия последен пост – учтиво ще се въздържа да отговоря конкретно.
Успех в работата!
Съжалявам, ако съм прозвучал високомерно, поучително и язвително, не съм го целял. Но така или иначе това не променя факта, че не защитихте позицията си (или не оборихте моята) по адекватно аргументиран начин.
Това, че според Вас сте проучили „задълбочено“ въпроса не означава, че сте намерили правилната информация или че сте интерпретирали правилно иЗточниците. Личното мнение, наблюдение и опит са без никаква доказателствена стойност. Помолих за част от множеството проучвания, които индикират вреда от употребата на микровълновата печка, а Вие не предоставихте такива. Защото ако наистина съществуват, а аз съм ги пропуснал, съм готов веднага да ревизирам позицията си, тъй като не робувам на лични вярвания, а на факти и не желая да заблуждавам аудиторията си. Така че до тук считам, че не внесохте никакъв коректив, а само празни приказки без стойност.
Успех с книгата, надявам се там да защитите позицията си с правилен научен подход!
Браво! Добре аргументирана и много актуална статия. Има много хора (вредни, не полезни, изкопаеми), които вярват на небивалици от рода на „една жена каза“ или „прочетох го в интернет“.