You are currently viewing Вреден ли е Глутенът?

Вреден ли е Глутенът?

През последните години глутенът се превърна в една от най-обсъжданите теми в областта на храненето. Все по-често се срещат твърдения, че той е вреден за здравето и че изключването му от хранителния режим води до по-добро самочувствие, отслабване и подобрено общо състояние. Това създава впечатлението, че глутенът представлява универсален проблем за всички хора.

В действителност научните данни показват, че при здрави индивиди без диагностицирани медицински състояния, свързани с глутена, неговият прием не е доказано вреден.

Какво представлява глутенът?

Глутенът е общо наименование на група растителни протеини, съдържащи се основно в пшеницата, ръжта и ечемика. Най-важните компоненти на глутена са глиадинът и глутенинът, които придават еластичност и структура на тестото.

Поради широкото използване на зърнените култури, глутен се съдържа в множество храни като хляб, тестени изделия, печива, зърнени закуски и редица преработени продукти.

Медицински състояния, свързани с глутена

Важно е да се направи разграничение между различните състояния, при които глутенът може да бъде проблем. Те не са идентични и имат различен механизъм.

Целиакия

Целиакията е автоимунно заболяване, а не класическа хранителна алергия. При него приемът на глутен предизвиква имунна реакция, която води до възпаление и увреждане на лигавицата на тънките черва. Това увреждане нарушава усвояването на хранителни вещества и може да доведе до различни дефицити и здравословни усложнения.

Съвременните данни показват, че целиакията засяга приблизително около 1% от населението, като често остава недиагностицирана дълго време. Типичните симптоми могат да включват:

  • стомашно-чревен дискомфорт
  • подуване и диария
  • умора
  • анемия
  • дефицити на витамини и минерали

Диагностиката обикновено се извършва чрез серологични изследвания за специфични антитела и, при необходимост, биопсия на тънкото черво.

Пшенична алергия

Пшеничната алергия е различно състояние, при което имунната система реагира към протеини в пшеницата. Тя представлява алергична реакция и може да варира от леки симптоми до по-тежки алергични прояви. Това състояние не трябва да се бърка с целиакия, тъй като механизмът е различен.

Нецелиакийна глутенова чувствителност

Съществува и т.нар. нецелиакийна глутенова чувствителност, при която се наблюдават симптоми след прием на храни, съдържащи глутен, без да са налице целиакия или алергия към пшеница. Тя е по-трудна за диагностициране и често се установява чрез изключване на други състояния.

В последните години се обсъжда и ролята на други компоненти в пшеницата (например ферментируеми въглехидрати – FODMAPs), които при някои хора могат да предизвикват сходни симптоми и да бъдат погрешно приписвани единствено на глутена.

Овесът и глутенът

Често се смята, че овесът съдържа глутен, но в действителност той съдържа протеин, наречен авенин, който е различен от глутена. Чистият овес се понася добре от много хора, включително и от част от пациентите с целиакия.

Проблемът възниква най-често поради кръстосано замърсяване с пшеница, ръж или ечемик по време на обработката и производството.

Вреден ли е глутенът за здрави хора?

При хора без целиакия, пшенична алергия или доказана чувствителност, няма научни доказателства, че глутенът сам по себе си предизвиква здравословни проблеми. Масовото избягване на глутен без медицинска причина не е задължително по-здравословно и не води автоматично до подобряване на здравето.

В много случаи усещането за подобрение след изключване на глутена се дължи на обща промяна в хранителния режим, намаляване на силно преработени храни или ограничаване на храни, богати на FODMAPs.

Безглутеновите храни и реалността

Надписът „без глутен“ върху хранителните продукти често се възприема като знак за по-здравословен избор, което не винаги отговаря на действителността. Много безглутенови продукти са силно преработени и могат да съдържат повече захар, мазнини или по-малко фибри в сравнение с техните стандартни аналози.

Освен това безглутеновият режим, когато не е медицински необходим, може да доведе до по-нисък прием на фибри, витамини от група B и някои минерали, ако не е внимателно балансиран.

Кога е необходим безглутенов режим?

Строгото изключване на глутена е медицински обосновано при:

  • диагностицирана целиакия
  • пшенична алергия
  • доказана нецелиакийна глутенова чувствителност

В тези случаи избягването на глутен е съществена част от лечението и контрола на симптомите.

Заключение

Глутенът не е универсално вреден компонент на храната и не представлява проблем за повечето здрави хора. Неговото демонизиране в масовото пространство често се дължи на популярни диетични тенденции и маркетингови стратегии, а не на реални научни доказателства.

Изключването на глутена има ясно медицинско основание при конкретни състояния като целиакия, пшенична алергия или доказана чувствителност. За останалите хора добре балансираният хранителен режим, включващ пълноценни източници на въглехидрати и фибри, остава напълно съвместим със здравословния начин на живот.

This Post Has 25 Comments

  1. Даниел Такев

    Браво на Любо 🙂
    Тук е моментът да те попитам….къде са разсъблечените трениращи момичета, които каза, че ще сложиш в сайта?! :wassat:

  2. 🙂 Ще трябва и да сложа едно „18+“ 🙂 По-скоро трениращи отколкото разсъблечени (е, може малко 🙂 ), но остава като идея за по-нататък.

  3. Лиана

    Здравейте,
    В повечето случаи съм напълно съгласна със статиите на Любо, но тук мненията ни се различават. За мен отговорът на въпроса „Вреден ли е глутенът? е категорично ДА. Бих препоръчала на всички тази статия (на английски) http://www.marksdailyapple.com/how-common-is-gluten-sensitivity/#axzz2Q9RPmOsC, където е добре обяснено защо глутенът може да е проблем не само за тези с ясна диагноза – глутенова непоносимост.

  4. Лиана, в статията не се казва нещо по-различно. Просто авторът е разделил като понятия така наречената глутенова ентеропатия (celiac disease), при която има чревна атрофия от по-леките форми на глутенова непоносимост, без атрофия на лигавицата. Изводът е същият – глутенът е безопасен за хора, които нямат някаква степен на непоносимост.

  5. Деси Х.

    Браво за статията ! Скоро ще бъда дипломиран лекар и имам достатъчно познания , за да ми е писнало да чета глупости в сайтове за „здравословно хранене „. Разбира се, щом ги преглеждам,и аз имам нужда от съвети (за подходящи тренировки и идеи , за които не съм се срещала) . Бях потресена, когато една инструкторка промотира като здравословен избор безглутеновата диета. Все едно на хората с излишни килограми точно това им е проблемът. Който не е чел биохимия, да не пъчи гърди и да дава съвети на горките си читатели. Отново браво и успех!

  6. Радослав Атанасов

    Храня се на обяд със „Здравославна чаша“ без захар производство на „Меркурий П и П “ АД гр.Габрово поради здравословен проблем – подагра и високо кръвно.
    В „Състав“ пише ,че съдържа сухо мляко 25%; и глутен.
    Ако може да ме посъветвате тези две съставки вредят ли, и до колко?

  7. Нико

    От много години чета какви ли не глупости от пишман диетолози и фитнес гурута. Щастлив съм , че най- накрая попаднах на този човек тук . Продължавай с прекрасната си рубрика. Поздравления!!!

  8. Кирил

    Тези „капацитети“ от фитнесите изобщо не ги слушайте и не им обръщайте внимание на „гениалните препоръки“! Как така хора без необходимото образование ,направо дошли от улицата се оказват най-големите специалисти и съветват всичко живо наред,лекари диетолози.Да си гледат там търговията с анаболи на наивниците и да си мълчат!

  9. Диян

    Как така ли? Обяснява се много просто – повечето „стари“ лекари вярват на остарели схващания и наука от преди десетилетия, не се интересуват или отричат новите неща, а може би нямат и изгода да го правят. Новите кадри учат по стари учебници, колкото да си вземат изпита и приемат всичко за чиста монета, без подлагат на съмнение това което четат. А тези „капацитети“ от фитнесите следят винаги най-новата наука и изследвания, най-малко, защото това е страстта им и хобито им, а не просто професията им. И най-важното, имат това което лекарите нямат ПРАКТИКА. Имат огромен опит и с тях самите, и с клиенти. Едно е да знаеш нещо на теория, друго е да си го пилагал и да го прилагаш. А кой каква търговия гледа, ако си имаш малка представа от отношенията на лекари с аптеки, ще разбереш колко спорен въпрос е кой е наивникът… Разбира се има лекари и лекари, има специалисти и „специалисти“, за това човек трябва да внимава на кого се доверява!

  10. Elena

    Доказано ли е , че глутена е задължително да бъде изключен при хора страдащи от Хашимото?

  11. „Доказано“ винаги е силна дума. Да, има изследвания, според които има негативна връзка. Според автор, който уважавам, е така: http://chriskresser.com/the-gluten-thyroid-connection
    Не съм се задълбочавал прекалено, но съм склонен да му вярвам.

  12. Ели

    Всъщност бях провокирана да напиша коментар заради хубавата ви статия с едно допълнение. Няма лошо в интегрално присъщия на зърната глутен. Има значителен проблем обаче с допълнително добавяния глутен в готовите продукти от супермаркетите. А именно – в желанието си да направят хляба например по-пухкав, въздушен и съответно по-вкусен, компаниите поставят до 10-15% повече глутен. И това се оказва ГОЛЯМ, ама наистина ГОЛЯМ проблем. Тази промяна прави един чист, натурален продукт изкуствен и предизвикващ болести продукт. Резултата за американското общество е, /по-лесно е като пример защото там статистиките са явни и достоверни, доколкото е възможно/ че увеличението на аутистично болните е 10 пъти за 10 години. Така постъпват с много хубави натурални храни. За съжаление който управлява хранителната индустрия, той е в състояние да управлява процесите и във фармацията. С др. думи казано, светът се управлява от индустрия за храна, която след това прехвърля хората към индустрията за лекарства. И защо тогава страната ни допусна толкова много чужди хранителни хипермаркети?

  13. fadi

    Здравей Любо! Искам да те попитам всекидневната употреба на печен фъстък, вредно ли е ?

  14. Не е добре храни, богати на полиненаситени мазнини (каквато е и фъстъкът) да минават термична обработка.

  15. Румяна

    Здравейте и от мен. Моят въпрос е свързан с репродуктивното здраве и до колко глутенът има отношение към него. Знам от моя гинеколог, че въглехидратите влошават качеството на яйцеклетките. Може да ми пишете на мейл-а, ако няма интерес към този аспект на темата. Благодаря предварително!

  16. Попитайте следващия път вашия гинеколог как и защо въглехидратите влошават качеството на яйцеклетките, ако може и линк към научна публикация.

    Не съм наясно дали глутенът има отношение към репродуктивното здраве при наличие или липса на глутенова непоносимост.

  17. Валентина Стефанова

    Здравейте!Имам бебе на 9 месеца и силни,но недоказани съмнения,че има алергия към глутен.Предстои ни да направим кръвни изследвания за доказването на тази алергия.Въпроса ми е надраства ли се тази алергия с възрастта при децата или си остава за цял живот?Благодаря ви предварително!!!

  18. Здравейте, този въпрос трябва да отговорите към медицинско лице, което е специалист при алергии и непоносимости.

  19. Филип

    Здравей Любо,

    Предполагам знаеш, че един от най-добрите атлети на нашето време Новак Джокович благодарение на безглутеинова диета, на която се е подложил през последните повече от 5 години е постигнал много. Самият той често го казва в различни интервюта и знам, че е написал книга, в която отново е засегнал въпроса. Признавам си не съм я чел.
    Т

  20. Георги

    Дали човек има глутенова непоносимост се проверява най-лесно като се спре консумацията на глутен за 10-тина дена.
    Съветвам всеки да пробва. Не струва кой-знае колко усилия.
    Аз лично спирайки глутена се отървах от киселини, които имах от години и нито един доктор не можа да ме излекува.
    Въпреки хилядите хапчета и изследвания киселините се появяваха отново. Ефекта беше винаги временен само.
    След спирането на глутена, вече две години не съм имал и за миг киселини. Повече няма да близна глутен през живота си. А целиакията е една малка част от проблемите, които глутена създава и мисля че безглутеновата диета се вписва идеално в спортния дух и здравословния живот, който този сайт внушава.
    Препоръчвам това видео:
    https://www.youtube.com/watch?v=1CWXX2xr9xc

  21. Руми

    Здравейте,
    можете ли да ми кажете дали късното въвеждане на глутена при децата е вредно? Моето е на 8 месеца, досега е опитвал хляб в минимални количества, няма показани симптоми. Но ми се иска да въвеждам глутена колкото е възможно по-късно. Вредно ли е това късно въвеждане? В нета чета противоречива информация, но на Вас ще съм склонна да се доверя. Успех!

  22. Руми

    Благодаря ви за интересния и полезен сайт!

  23. Руми, това трябва да ви посъветва вашият педиатър, а не да търсите отговори в Интернет.

  24. Без глутен

    Здравейте, имам алергия от май до септември (сенна хрема). Дали ако спра глутенът ще спре и алергията?

Вашият коментар

15 + fourteen =