You are currently viewing ОЗЕМПИК (OZEMPIC) ЛИ Е РЕШЕНИЕТО?

ОЗЕМПИК (OZEMPIC) ЛИ Е РЕШЕНИЕТО?

(Прочети като статия или изгледай като видео в края)

Само ако си живял под камък през последните няколко години е възможно да не си чувал за Оземпик – „магическото“ лекарство, чрез което се отслабва без усилие. Или поне такова е твърдението, базирано разбира се както е редно за всеки медикамент, на клинични проучвания.

Всъщност, правилният въпрос за Оземпик не е дали работи, а на каква „цена“ и за кого НАИСТИНА е разумно решение… Нека да разберем!

Какво е Оземпик и как действа?

Ozempic е търговското име на семаглутид – медикамент, разработен за лечение на диабет тип 2. Работи чрез имитация на хормон, наречен GLP-1, който регулира кръвната захар и апетита. В последните години обаче започна да се използва масово за отслабване, дори и от хора без диабет, въпреки че не е одобрен за тази цел.

Въздействието му се изразява по 3 основни начина:

  • забавя изпразването на стомаха, което създава усещане за ситост;
    намалява апетита;
    регулира инсулиновия отговор и респективно кръвната захар.

С други думи: Оземпик не „гори“ мазнини директно, а най-просто казано прави така, че започваш да ядеш доста по-малко от обичайното, защото вече не си толкова гладен, а и се засищаш по-лесно. Съответно без да внимаваш какво и колко ядеш, влизаш в калориен дефицит, който понякога може да бъде и ПРЕКАЛЕНО драстичен…

Ефективен ли е Оземпик и колко?

Клиничните проучвания показват, че може да доведе до загуба на 15-20% от телесното тегло, което е значително повече сравнение с предишни медикаменти за отслабване.

Въпреки това, ефектът значително намалява след 3 до 6 месеца употреба, а при спиране на лекарството, често се наблюдава връщане на по-голяма част или напълно на изгубеното тегло. Защо се получава така – след малко, нека първо да разгледаме възможните странични ефекти…

Възможни странични ефекти

Много хора мислят, че е Оземпик е “безобидна инжекция с магически ефект”, но това не е точно така. Най-честите нежелани реакции включват:

  • Гадене, повръщане и подуване
  • Болки в корема
  • Диария или запек
  • Умора и главоболие

В редки случаи може да се наблюдават по-сериозни проблеми като панкреатит, жлъчни проблеми или хипогликемии. За радост, тежките странични ефекти, налагащи хоспитализация са сравнително редки – 1 на всеки 1000 употребяващи медикамента.

Много често заради рязката загуба на тегло, липсата на качествено хранене, най-вече с достатъчно протеин, и липсата на силови тренировките, се получава сериозна загуба на мускулна маса. Това води до още по-голям спад в метаболизма и бърза и лесна умора. Изобщо не е от полза и за външния вид, за каквато цел много хора ползват медикамента. От голямо, безформено и отпуснато тяло се получава по-малко, но още по-безформено и по-отпуснато. И преди съм давал сравнение с матрьошките – всяка следваща е по-малка, но формите са същите.

Популярен страничен ефект също е така нареченото „Оземпик лице“, което ключва:

  • хлътнали бузи,
  • отпусната кожа,
  • загуба на обем около очите и слепоочията,
  • изостряне на чертите (често неестествено),
  • състарен вид (парадоксално, предвид че свалянето на тегло „подмладява“).

Оземпик лицето“ също не е директен страничен ефект на медикамента, а следствие на твърде бързата загуба на тегло. Губи се много подкожна мазнина и от лицето, която по принцип поддържа по-младежкия външен вид. По-често се получава при хора при хора над 35-40 годишна възраст и при такива, които нямат голямо наднормено тегло, а ползват Оземпик, за да свалят няколко килограма.

Истинският проблем: какво се случва като спреш?

Вероятността голяма част от хората, редуцирали теглото си с Оземпик, да си върнат не малка част от него, всичко свалено или дори да добавят отгоре, и според данните, и според мен е доста голяма.

Когато разчиташ някой друг да ти свърши работата, а ти си пасивен т.е. не участваш в процеса и не правиш нищо, то нито научаваш нещо, нито се променяш.

В случая с Ozempic, повечето хора не отслабват благодарение на придобити знания и прилагането им на практика, на положени усилия и на създадени положителни дългосрочни навици.

Отслабват просто защото най-образно казано: медикаментът казва на мозъка им, че не им се яде. Но когато го спрат и апетитът се върне с пълна сила, няма как да задържат резултата с навиците, довели до качването на теглото. Тук бих цитирал Тони Робинс: „Ако правиш това, което винаги си правил, ще получиш това, което винаги си получавал”.

За кого наистина (не) е Оземпик?

Сигурен съм, че в момента само сравнително високата цена спира страшно много хора да прибегнат до Оземпик без реална нужда. Не само защото не е създаден и одобрен за тази цел, според мен е АБСОЛЮТНО нередно да се ползва Оземпик при здрави хора с цел да се свалят няколко килограма или за „бързо отслабване за морето“. Хубавото тяло трябва да бъде заслужено с пот в залата и труд в кухнята, само тогава можеш да оцениш постигнатото и да се грижиш за него дългосрочно.

Освен това подобна употреба повдига и етични въпроси, тъй като може да доведе до изчерпване на наличностите за пациенти с диабет тип 2, които наистина може да се нуждаят от него.

Да, Оземпик е възможно да бъде полезен инструмент при хора със сериозно затлъстяване, метаболитен синдром, диабет и съпътстващите проблеми със засищането и контрола върху апетита. Но само когато всичко друго се е оказало неефективно. И само като първоначален тласък и мотивация, докато се изграждат по-правилни навици, а не като „патерица“, която да се ползва цял живот.

Не да си ядеш „джънка“ и да разчиташ, че с лекарството, че всичко е точно. И най-добре с прием на достатъчно калории, за да не се губи тегло прекалено бързо и достатъчно протеин и някаква форма на тренировки, каквато моментното състояние позволява, за да се предотврати загубата на мускулна маса. Разбира се, както е редно при всяко лекарство, най-добре това да се случва след лекарска препоръка и под медицински контрол и наблюдения.

Референции:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35441470/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36216945/
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC11790292/

Вашият коментар

eight + twenty =