(Прочети като статия или изгледай като видео в края)
Общоприета е тезата, че при еднакъв калориен дефицит и количество протеин, няма да има разлика в сваленото тегло, независимо с какво се храниш. Причината е, че това се базира на така наречения закон за енергийния баланс и загубата на тегло се очаква да бъде правопропорционална на дефицита, което е потвърдено и от десетки проучвания.
Но дали все пак вида и качеството на храната би повлияло по някакъв начин на отслабването? Т.е. отслабва ли се повече с по-здравословно меню при еднакъв калориен дефицит и прием на протеин?
12-седмично рандомизирано контролирано проучване [1] търси отговор именно на този въпрос – дали качеството на храната носи някакви допълнителни ползи отвъд енергийната рестрикция. В него участват хора на възраст между 40 и 70 години със затлъстяване в коремната област.
Разделени са на 3 групи: 1) първата група е с 25% енергийна рестрикция и следва диета, наречена „с високо хранително качество“; 2) втората група също е с 25% енергийна рестрикция, но следва и диета „с ниско хранително качество“; 3) третата група, следва обичайната си диета (habitual diet) и просто служи като контролна.
Въпреки, че диетата на едната група е наречена „с ниско хранително качество“, менютата и при двете тестови групи са хранително адекватни т.е. не може да кажем, че едните се тъпчат само с „боклуци“.
Основната разлика е, че диетата „с високо хранително качество“ е по-богата на фибри, мононенаситени и омега-3 мастни киселини и е по-бедна на фруктоза.
РЕЗУЛТАТИТЕ
След 12 седмици групата, следвала „диета с високо хранително качество“ губи средно 2.1 кг повече тегло – 8.4 спрямо 6.3 кг за групата с „диета с ниско хранително качество“.
Допълнителен анализ показва и доста по-голяма разлика, 3.9 кг, когато става въпрос само за участниците с добра инсулинова чувствителност (HOMA-IR ≤ 2.5).
Освен това групата с по-качествена диета намалява общия холестерол и триглицеридите в кръвта, поради което част от заключението на проучването е, че такава диета е по-полезна за кардиометаболитното здраве.
Не може да се твърди, че това е само заради диетата, тъй като сама по себе си загубата на излишни телесни мазнини е фактор водещ до подобряване на редица здравословни маркери.
Какви обаче може да са възможните причини за тези резултати? Грешки в дизайна на проучването? „Пробойна“ в закона за калорийния баланс?
Първо, да, според мен има лека неточност в дизайна на проучването. Групата с „диета с високо хранително качество“ консумира малко повече протеин – 21% от калорийния прием спрямо 16% за другата група. Тези 5% са около 20 г протеин и могат да повлияят малко на резултатите, тъй като протеинът има по-висок термичен ефект спрямо другите макронутриенти. Но това не може да бъде причина за загубата на цели 2.1 кг повече и още по-малко 3.9 кг при участниците с добра инсулинова чувствителност.
Друга вероятна причина е по-големият термичен ефект на по-здравословното меню, поради това, че е по-богато на фибри и омега-3 мастни киселини. Но това също, дори в комбинация с малко повечето протеин, не може да обясни напълно разликата. Свалянето на 2.1 кг повече за 12 седмици изисква около 200 ккал по-голям енергиен дефицит на ден.
Въпреки че няма как да го твърдя със сигурност, според мен най-вероятното обяснение е друго и не противоречи на закона за енергийния баланс.
Много е вероятно групата с по-качествената диета да се е чувствала малко по-добре физически и поради това да е увеличила неосъзнато ежедневната си физическа активност. Т.е. имала е по-висок NEAT (ако не знаеш какво е NEAT – цъкни ТУК) и е изразходвала повече калории, поради което е създала по-голям енергиен дефицит. Това в комбинация с горните два фактора напълно може да обясни дори и по-голяма разлика в сваленото тегло. А ако вие имате някакви други предположения, може да ги споделите в коментар.
Разбира се, едно проучване нищо не доказва и за в бъдеще ще бъде е интересно да има други подобни.
Но в крайна сметка е хубаво да имате още една мотивираща причина да се храните по-здравословно, когато отслабвате – това да постигате и по-добри резултати. А не да се превръщате само в едни „броячи на калории“…