(Прочети като статия или изгледай като видео в края)
„Ден 30 от диетата. След закуска бях два пъти по-гладен. Обядът се изпари като кубче лед върху горещ котлон. Цял ден гледам рецепти, кулинарни видеа и снимки на десерти като някакъв обсебен човек. А за вечеря планирам да оближа снимката на пица… И най-тъжното е, че въпреки всичко това… кантарът често почти не мърда…“
Звучи ли ти познато? Ако да, вероятно приемаш твърде малко калории. Или просто си на диета от твърде дълго време.
Но колко всъщност са “твърде малко”? 2000? 1600? 1200 калории?
Истината е, че няма магическо число. Всички сме различни – различен пол, тегло, активност, мускулна маса, генетика, стрес, сън…
Затова днес няма да давам универсални калории или “тайни формули”. Вместо това ще ти покажа 6 ясни сигнала, базирани на близо 20 години опит с клиенти, че тялото ти вече не реагира добре на диетата.
И ако се разпознаеш в няколко от тях… не ти трябва повече дисциплина. Трябва ти по-добър план.
Сигнал №1: Храната се превръща в твоя мания
Не говоря просто за това да ти се дояде шоколад след вечеря. Говоря за моментът, в който храната започва да превзема мозъка ти.
Гледаш рецепти постоянно. Мислиш за следващото хранене още докато ядеш сегашното. Отваряш хладилника по 17 пъти на ден, сякаш вътре магически ще се появи чийзкейк.
И ако си бил в агресивен дефицит твърде дълго, рано или късно стигаш до момента, в който си на крачка да изпразниш целия шкаф с храна… а после да се обвиняваш, че “нямаш дисциплина”.
Само че проблемът често не е в дисциплината. Проблемът е, че диетата ти е била абсурдна още от самото начало.
Тук много хора попадат в нещо, което аз наричам “псевдо диета”. Психически си на диета. Чувстваш всички негативи на лишението. Гладен си, изнервен си и мислиш за храна постоянно.Но физически реален прогрес почти няма.
Защо? Защото гладът става толкова силен, че започват периодични преяждания, „малки” похапвания и неотчетени калории. Често си казваш „само една хапка“ и го спазваш… но това се случва по 10 пъти на ден.
И накрая се получава най-лошият сценарий: живееш като човек на диета, но без реално да отслабваш.
Сигнал №2: Гладът не си тръгва… независимо колко ядеш
Случвало ли ти се е да изядеш огромна порция месо и салата, да изпиеш литър вода… и половин час по-късно да имаш чувството, че можеш да изядеш цяла торта?
Нормално е да има лек глад в калориен дефицит. Но ако ядеш достатъчно протеин, консумираш качествена храна и зеленчуци, пиеш вода и ВЪПРЕКИ това гладът е постоянен… то причината не е, че си “слабохарактерен”. Просто така функционира човешкото тяло.
Когато калориите са твърде ниски, нивата на лептин – хормонът на ситостта – спадат бързо. В същото време нивата на грелинът – хормонът на глада – се покачват рязко.
Образно казано тялото започва да прави всичко възможно, за да се нахраниш. Това е просто защитен механизъм за оцеляване, който се задейства много по-бързо, когато калориите са твърде ниски.
Сигнал №3: Губиш тегло твърде бързо
Много хора се радват, когато свалят по 2-3 килограма за седмица. Мислят си, че диетата им работи перфектно и така ще постигнат резултати максимално бързо. Но нещата не стоят точно така.
Когато дефицитът е прекалено голям, се губят не само мазнини, но и мускулна маса, която повечето хора и без това нямат достатъчно.
Целта трябва бъде не просто загуба на тегло, а загуба на мазнините при покачване или в най-лошия случай – запазване на мускулите. И това няма как да се случи, ако калориите са абсурдно ниски.
Затова, ако системно губиш повече от около 1% от теглото си седмично, най-вероятно дефицитът да е прекален.
Сигнал №4: Мозъчна мъгла, лош сън и хормонален срив
Твърде ниските калории не водят само до завишен апетит и слабо засищане, а удрят и всички органи и системи.
Един от първите признаци на хормонален срив е, че либидото пада под нулата. Но това е само началото.
Изведнъж концентрацията ти изчезва, енергията ти е на дъното, ставаш летаргичен и работиш доста по-бавно. Мозъкът ти е като в мъгла.
Задача, която нормално правиш за час, сега ти отнема три. И не защото си мързелив, а защото тялото ти няма достатъчно енергия.
Иронично е, че въпреки умората, сънят често също се влошава. Будиш се нощем, спиш леко и не се чувстваш възстановен. Стресът се покачва още повече и се влиза в порочен кръг.
Диетата не трябва да те превръща в нефункциониращ човек. Не трябва да пречи на работата ти, да съсипва концентрацията ти и да те кара да се чувстваш като зомби.
Сигнал №5: Превръщаш се в Хълк… но не от мускули
Изведнъж започваш да се дразниш за абсолютно всичко. Някой ти говори нещо нормално и ти без абсолютно никаква причина се ядосваш. Караш се дори със семейството и с приятелите си.
Най-лошото е, че често дори осъзнаваш, че реагираш прекалено… но не можеш да се контролираш.
Диетата не трябва да те поставя в ситуация, в която избираш между плочки на корема и нормални отношения с хората около теб.
Ако храненето ти вади най-лошото от характера ти, това е огромен червен флаг.
Сигнал №6: Тренировките вървят назад
Влизаш в залата… и още на загрявката усещаш, че нещо не е наред. Тежестта, която преди е била лека, сега ти се струва като залепена за пода.
И не става въпрос за една случайна лоша тренировка. Говорим за постоянна умора и системна загуба на сила.
Да, ако си много напреднал и си под 10-12% мазнини, лек спад в силата е нормален. Но ако си начинаещ или средно напреднал, и все още си над 15% мазнини, то НЕ би трябвало да губиш сила.
На практика повечето хора могат едновременно да свалят мазнини и качват мускули, стига дефицитът да не е прекален. Но ако тренировките системно се сриват, това е много ясен сигнал, калориите са твърде ниски.
Решението
Ако се разпозна дори в един или още по-лошото – в няколко от тези сигнали, не се паникьосвай. Просто тялото ти показва, че това не е правилният начин. Ще ти предложа две добри стратегии, които може да използваш.
Първата е да увеличиш повече калориите, но и да увеличиш дневния си разход – чрез повече крачки и/или кардио. Така ще останеш в дефицит, но той ще бъде по-умерен и устойчив и ще запазиш прогреса, без да гладуваш.
Ако това не помогне достатъчно добре, тогава може би е време за нещо, което много хора се страхуват да направят, a именно – „почивка“ от диетата. И с това нямам предвид напълно безразборно и хаотично хранене, а период на поддържащи калории – тоест такива, при които ще поддържаш теглото си.
Това ще премахне умората от диетата, ще успокои апетита, ще подобри тренировките и ще възстанови хормоните. И най-важното – ще те научи как да задържиш резултатите си, вместо да си играеш на „йо-йо“ всяка година.
Да, ще отнеме малко повече време да постигнеш целта си. Но в крайна сметка не участваш в състезание за това кой ще изчисти мазнините най-бързо. И няма правило, че трябва да свалиш всички мазнини наведнъж – спокойно може да го правиш на етапи. Времето така или иначе минава и няма значение дали ти е отнело 3 или 6 месеца, за да изчистиш мазнините.
Истинският успех не е да свалиш максимум килограми за минимум време. Истинският успех е след това да не ги върнеш обратно.
Колко време е нужно на поддържащи калории е индивидуално, но първо трябва описаните сигнали да изчезнат. И второ – не трябва да се появяват отново сравнително скоро след подновяването на дефицита.
В общият случай за това е нужно поне половината от времето, прекарано в дефицит. Например, ако си чистил мазнините 4 месеца, то може би ще са ти нужни около два месеца в калориен баланс.
А ако имаш нужда от професионална помощ, за да влезеш във форма без крайни диети и йо-йо ефект, може да се свържеш с мен чрез формата за контакт.

