Според някои претренирането е мит и съществува само „невъзстановяване“. Но на практика това са две страни на един и същ процес. Както и да го наречем, претренирането е реално явление и иронията е, че най-често засяга най-мотивираните и амбициозни трениращи.
В стремежа си към по-бързи резултати те увеличават честотата, обема и интензивността на тренировките, водени от логиката: „повече тренировки = по-бърз прогрес“.
Проблемът е, че както автомобилът има лимит на натоварване, така и човешкото тяло има капацитет за възстановяване. При системното му надвишаване следва не прогрес, а регрес.
Стрес, адаптация и свръхвъзстановяване
Двете основополагащи понятия в спорта са стрес и адаптация.
Тренировката с тежести представлява контролиран стрес, към който организмът се адаптира, за да бъде по-подготвен при следващо подобно натоварване. Част от тази адаптация е:
- повишаване на силата
- мускулна хипертрофия
- подобрена издръжливост
- по-ефективна невромускулна координация
Процесът на възстановяване и последващо свръхвъзстановяване изисква време, достатъчно хранителни ресурси и качествен сън. Но когато следващата тренировка се провежда системно преди тези процеси да са завършили, се натрупва умора, която с времето може да доведе до състояние на претрениране.
Какво всъщност е претрениране?
Най-общо казано, претренирането е състояние, при което организмът не успява да се справи с натрупания тренировъчен и житейски стрес поради недостатъчно възстановяване.
Важно е да се направи разлика между:
- краткосрочно натрупана умора (функционално натоварване)
- продължително невъзстановяване
- истински синдром на претрениране (по-рядко и по-тежко състояние)
Тялото реагира на тренировъчния стрес като цялостна система, а не само на ниво мускули. Мускулното възстановяване е само едно звено от сложна верига, включваща нервната, ендокринната и имунната система.
Ролята на нервната система и хормоните
Мускулите не работят изолирано – тяхното съкращение зависи от сигналите на централната нервна система.
Твърде честите и интензивни натоварвания могат да нарушат баланса между възбудните и задръжните процеси в нервната система, което води до нервно изтощение, спад в мотивацията и влошена работоспособност.
Физиологичният отговор към хроничен тренировъчен и психически стрес често включва:
- повишени нива на кортизол
- нарушен сън и възстановяване
- понижени анаболни хормонални сигнали
- влошена адаптация към натоварването
Това не означава, че една тежка тренировка автоматично води до хормонален дисбаланс, а че хроничната комбинация от висок обем, липса на сън, стрес и дефицит на хранителни вещества създава предпоставки за претрениране.
Основни причини за претрениране
Рискът от претрениране не се увеличава само при по-чести тренировки. Често причината е комбинация от няколко фактора:
- прекалено висока тренировъчна честота
- рязко увеличаване на обема и интензивността
- недостатъчен сън
- непълноценно хранене
- хроничен психически стрес
- липса на периодизация в тренировките
Особено важен фактор е сънят. Най-пълноценната регенерация на организма настъпва именно по време на нощния сън. Недоспиването може да наруши възстановяването, имунната функция и хормоналния баланс, независимо колко добре е структурирана тренировката.
Симптоми на претрениране
В тренировъчния процес претренирането често се проявява чрез спад в резултатите, въпреки по-големи усилия.
Типични признаци са:
- спад в силата и издръжливостта
- загуба на мускулна маса
- по-лесно натрупване на мазнини
- постоянни или нетипично силни мускулни трески
- липса на мотивация за тренировки
Към тях могат да се добавят и общи симптоми като:
- повишен пулс в покой
- безсъние или нарушен сън
- чести настинки и инфекции
- раздразнителност и тревожност
- липса на апетит или обратното – неконтролируем глад
Много трениращи не осъзнават, че са претренирани и се чудят защо резултатите им спират, въпреки че „правят повече от всякога“.
Как да се възстановите при претрениране?
Ако подозирате, че сте в състояние на претрениране, най-логичното решение не е още повече тренировки, а обратното – почивка и корекция на методиката.
При по-леко натрупана умора:
- 3–5 дни активна или пълна почивка често са достатъчни
При по-сериозно и продължително претрениране:
- може да са необходими 1–3 седмици редуцирани или преустановени тренировки
В повечето случаи кратката почивка не води до значима загуба на мускулна маса, особено ако храненето остава адекватно. Дори напротив – периодичните разтоварващи периоди (deload) често водят до по-добър дългосрочен прогрес.
Заключение
За оптимални резултати в тренировките е необходим баланс между тренировки, хранене и възстановяване.
Прекалено малкото натоварване води до застой, но прекомерното и хронично натоварване без адекватно възстановяване може да доведе до претрениране и влошени резултати.
Парадоксално, един от най-ефективните начини да избегнете претренирането не е да тренирате повече, а да тренирате по-умно – с добра периодизация, достатъчно сън, качествено хранене и съобразяване с индивидуалния капацитет за възстановяване.
В крайна сметка прогресът не се случва по време на самата тренировка, а в периода на възстановяване след нея.


Ето къде бил ключът …. аз се чудя какво става последните месеци, почнах да тренирам почти всеки ден пък резултатът е плато .Нито по-зле нито по-добре … Много добра статия от която научих по-важното нещо от тренировката.
Повечето хора са склонни да тренират по-често и по-интензивно от необходимото с идеята да получат бързи резултати. „Услуга“ в това отношение вършат програмите на професионалистите, публикувани в различни списания и сайтове, които се следват сляпо без да се даде сметка, че те се изпълняват от спортисти с много голям тренировъчен стаж. Човек трябва да тренира точно толкова, че да се възстанови от това натоварване. И между другото е мит, че с кардио тренировка не може да се претренира, въпреки че организма се възстановява по-бързо от нея.
Да, но къде е балансът между претренирането и недостатъчното трениране? Пробвал съм и без конкретна програма в зависимост от дни.Т.е. когато се почувствам отпочинал продължавам и в крайна сметка се получава околко 1 седмица докато завъртя целия тренировъчен цикъл (всички групи и започна от първата).
Така оставам с чувството, че не съм тренирал и съм могъл да имам по-интензивна или по-продължителна тренировка.Няма го моментът на „цялостно напомпване“. Единствено когато съм добре починал и направя 2 бързи цикъла в рамките на 6-8 дни тогава постигам напомпващ ефект като чувство но след 3-тото завъртане мисля,че вече претренирвам.
А относно кардио тренировките поне при мен -понякога ме скапват и бях чел някъде, че когато например тренираме горната част на тялото всичката кръв се концентрира там(по-точно в съответните натоварени мусколи) за да възстановява, но ако тичам след това(кардио) тя сляиза и долу,това не влияе ли негативно на изминалата тренировка ?
Балансът, както и в други сфери от живота не е лесно да се намери, като да ходиш по ръба 🙂 Но ще ти кажа, че колкото е по-интензивна тренировката, толкова повече време ще ти е необходимо за възстановяване. Цялостното напомпване, което търсиш е приятно като усещане, но е ефект от това, че мускулите ти са постоянно повишено количество на млечна киселина в тях. Това няма общо с мускулния растеж, който трябва да търсиш вместо ефекта да се чустваш напомпан. И мисля, че ако тренираш достатъчно интензивно, една тренировка в седмицата за мускулна група е всичко от което мускулите се нуждаят. Естествено има и генетично надарени индивиди, които могат да се възстановяват ефективно и от по-чести тренирвки.
Относно кардиото – лека кардио тренировка след силовата е добре за цялостното възстановяване, тъй като натрупаната млечна киселина изгаря за енергия. Но ако тренираш сериозно за мен е най-добре кардиото е да се изпълнява като отделна тренировка.
Претренирането е сериозен проблем особено за натурално трениращите, тъй като с времето възстановяването става по бавно. Сега от месец и половина не тренирам, защото лятото ми беше много интензивно, мускулите не са ми паднали изобщо и смятам сега да зпочна супер интензивни тренировки с базови упражнения, като тялото го разделям на 2 групи: крака, гърди и треицепс,
втората група: гръб рамо и бицепс – ще тренирам през 2-3 дена супер тежко за около 3 месеца, само с качествена храна, без добавки и ще видим какво ще се получи. 1-2 базови упражнения на мускулна група – клекове, тяги, обръщане на щанга, набиране с тежест, кофички с тежест, всичко в пирамида. През 2002 година така тренирах за 6 месеца и бях стигнал до 97 кг, сравнително с малко подкожна мазнина, но след такъв период тренирам и други спортове и мускулите падат. Тази програма не е Хеви Дюти, защото пък там травмите са на 100 %.
Владо, аз като превеция срещу претренирането използвам тренировки на микроцикли с промяна на интензивността на натоварванията. Някои неоснователно се притесняват, че ако не тренират всеки път на max мускулите им ще спаднат. Както само си се убедил, това не става толкова лесно.
Да една тренировка седми4но за мускулна група и калории малко пове4е от тези за подръжка на теглото яка интензивност с нисък обем по големи по4ивки м/у сериите и по 1 седмица пълна по4ивка на всеки 3 месеца може и на 2 завици кои как се 4увства и мисля 4е застоя няма да е проблем 😉
Любо, много добра статия :).
Искам да те пипитам, бих ли могъл да завъртя месец-два лостове, вместо зала? Разбира се, не говоря за всекидневни тренировки на гърба и гърдите, а да ги въртя, а краката да ги тренирам със спринтове. Интересно ми е дали ще има някакъв положителен резултат по отношение на ММ. От две седици тренирам само на лостове и се чувствам добре, но все пак реших да те попитам :).
Виждал съм чудесно оформени тела изградени или поддържани само с лостове, въпреки че гена си казва думата. Аз съм опитвал за известен период, но не ми се отрази особено добре – загубих сила и размер. Това не ти пречи да опиташ, поне с цел разнообразие.
Благодаря 😉
А дали мусколната треска задължително съпровожда претренирване ?
http://lubomirivanov.com/2138
Преди малко гледах едно списание…Програмите бяха с по 5 серии за всяка мускулна група…Това не довежда ли до претерениране ?Аз правя по 3 ? Кое е по праилно за мен като се ма предвид че се занимавам от половин година с фитнес ?
До претрениране се стига когато човек тренира повече отколкото може да се възстанови. Това не опира само до броя на сериите, а до честота, обем, интензивност, брой упражнения, начин на живот и на хранене, индивидуални фактори и т.н. Точно и в това се състои част от работата на един фитнес треньор – да може да прецени оптималното натоварване за всеки.
Предполагам, че върпосът ми е с ясен отговор, но искам да попитам дали претренирам при следния режим: тренирам доста. Не мога да кажа четриразово, но все пак ми се връзват доста тренировки през деня. Сутрин имам комплекс от упражнения( коремни и лицеви), на обяд също( тук са само различни по вид коремни преси) , следва фитнес(тежка тренировка) и вечерта отново комплекс от урпажнения( за бицепс, трицепс, лицеви и коремни.) Към всичко това прибавям и 5-дневния сплит, по който тренирам. Тялото ми е привикнало към това натоварване, защото го рпавя от доста време, но усещам как губя от силата и желанието си за тренировки. Чувствам се все по-уморен с времето, а се страхувам да спра някой от упражненията, защото не знам дали тренировката във фитнеса ми покрива нуждите.
Адаш, мисля че сам си дал отговор на въпроса си: „…усещам как губя от силата и желанието си за тренировки. Чувствам се все по-уморен с времето…“ – това определено са симптоми на претрениране. Вземи мерки и намали натоварването 😎
Благодаря за хубавата статия 🙂 Ясно ми е ,че претренирам,но ми е много трудно да взема решение кои тренировки да спра.Много бих се радвала ,ако можеш да ми помогнеш.В понеделник и сряда тренирам за сила и кондиция и веднага след това имам фет бърнинг йога,а вечерта имам салса и латино аеробика в понеделник и бели денс аеробика в сряда,вторник и четвъртък -джимбол,петък през деня баланс степ и веднага след това е фет бърнинг йога,а вечерта- аеробика.И определено не се възстановявам качествено и се храня непълноценно ,тъй като съм веганка.Много ми харесва всичко от тренировките и не знам с кое да се спра,не искам да имам мускулатура,но ми харесва силата ,която усещам в мускулите ,когато ги тренирам.Ако можеш да ме посъветваш с кое да се спра ще съм ти много благодарна 🙂 :angel:
Нели, сама трябва да вземеш решение от кое да се откажеш, на базата на това какви са целите ти или кое ти доставя по-голямо удоволствие 😎
Здравей ,Любо , имам въпрос (надявам се да не е много глупав). Кое е по-важно – това което ми казва тялото ми , или това което чета и чувам от хората ? Накратко – тренировките ми може би изглеждат „прекалено интензивни “ и дълги за преобладаващ ектоморф със 3 месеца стаж . 4 пъти на седмица , час – час и половина тренировки , изключително много различни упражнения , почивка между серии никога повече от минута . И въпреки това , чувствам се много добре , не съм изпитвал нито 1 симптом на претрениране , правя всичко внимателно и спазвам всички правила за избягване на контузии ( загрявка преди тренировка , стречинг на края ,максимално правилно изпълняване на упражненията и т.н.). Тялото никога не ми е казвало “ стигааа не мога повече “ или нещо такова , напротив – чувствам че мога дори още ! Разбира се на следващия ден има лека скованост в мускулите така да се каже , усеща се „кое съм тренирал “ , но никога не съм изпитвал нещо като сериозна болка или мускулна треска и т.н. Разбира се същевременно увеличавам килограмите малко по малко на всички упражнения , и си подобрявам техниката на упражненията които са по-нови . Тялото ми казва че всичко е както трябва да бъде ! Та … тялото си ли да слушам , или това което пише и ми казват другите ( “ не тренирай друга мускулна група в деня с крака “ ) и т.н. ?
Иване, има голяма разлика между това как се чувстваш и това, което ще ти даде максимални резултати. Естествено, че с такъв тип тренировка ще се чувстваш добре – тя е твоята „зона на комфорт“.
Ектоморфа е с повече бавни мускулни влакна, устойчиви на умората, няма излишни кг, които да затрудняват работата на сърдечно-съдовата система – нормално е да се чувстваш добре и да не претренираш, защото тялото ти е създадено за натоварванията за издръжливост, които описваш – дълги тренировки, малки почивки, много упражнения. Това обаче е доста далече от интезивна тренировка, бъркаш понятията, затова погледни следните статии:
http://lubomirivanov.com/1153/
http://lubomirivanov.com/1676/
Така че за това дали тренираш правилно определяй по резултатите, като преди това определиш целите си. С три месеца стаж няма как да „чуеш гласа на тялото си“. А това, че увеличаваш килограмите на упражненията нищо не значи – всеки начинаещ увеличава килограмите почти всяка тренировка, независимо дали тренира правилно или не. Това е благодарение на подобряването на нервно-мускулната координация, а не реално качване на силата. Затова ако целта ти е да качваш мускулна маса например, дали тренираш правилно определяй спрямо това дали качваш мускулна маса и с какви темпове и остави интуитивната тренировка за след няколко години стаж 🙂
Благодаря за отговора , доста неща ми се изясниха :biggrin:
Браво за статията! Помогна ми да проумея доста неща.
Любо, привет 🙂
На първо място благодаря и поздравления за чудесната страница.
Пиша именно под тази статия, тъй като очевидно някъде в тренировъчния си режим бъркам, в резултат на което не се чувствам добре.
Аз съм от хората категория „бивш спортист“ така да се каже. Години наред съм се занимавала със състезателна аеробика, имам тренировъчен опит. В момента комбинирам 3 средно интензивни тренировки по аеробика с три дни фитнес с леко до умерено натоварване. Един ден в седмицата почивам. Пия L Carnitin 3000 мг дневно, разпределен в два приема /сутрин и вечер/ и след всяка тренировка – суроватъчен протеин,понеже не съм фен на месото и яйцата и тн. Целта на програмата ми е както редуциране на тегло /6-8 кг не повече/, така и покачване на мускулната маса. Приемам по около 1800 калории на ден, изчислени по твоята препоръчителна таблица. Това продължава около две седмици вече. Определено е имало дни,в които съм чувствала умора, не страдам обаче от продължителни мускулни трески, по време на тренировка се чувствам добре, след тренировка се чувствам тонизирана, дет се вика мога и още 🙂 Мускулите ми също са добре тонизирани, вече започват да се оформят. Пия и много вода, поне 4-5 литра на ден.
Вчера почивах, днес беше ден за фитнес. Отидох в залата сутринта, направих 4-5 серии за ръце, 3 за гърди и 20 мин HIIT накрая. Около 2 часа след тренировката обаче за пръв път се почувствах изключително замаяна и отпаднала, рязко ми се доспа, тонусът в мускулите ми изчезна, трудно координирах движенията си. Полежах,преспах около час, поех малко повече въглехидрати и сега почти съм ок. Но остава въпросът : къде бъркам? Ще ти бъда много благодарна ако изразиш мнение.
Лек и успешен ден 🙂
Трудно е така да се намери някаква кардинална грешка на база на тази информация. Може да е временна преумора, може да е недостиг на въглехидрати (явно, след като след приема е имало подобрение). Лично според мен може да се измести основния въглехидратен прием в храненето/ храненията след тренировка.
Да,такова беше и моето предположение 🙂 Благодаря ти.
Така на скоро почнах да ходя на фитнес и съм още на всички упражнения на 16 съм досега не съм спортувал но сега се взех в ръце и за почнах но стоя в фитнеса по 3-4 часа не усещам никаква умора на против чуствам се много добре много ми е приятно в фитнес залата с кеф стоя там и си правя с радост упражненията ходя всеки ден тренирам с малко тежасти но повече повторения тренирам за релеф аз имам маса висок съм 185 и тежа 89 кг искам съвет какво да права не искам да спирам или пък да ходя 2-3 дена в седмицата
Ако стоиш по 3-4 часа и не усещаш умора значи не тренираш. Намали времетраенето и започни да тренираш нормално тежко – релеф не се прави с малки тежести, а точно обратното.
Svilen, нищо лично, но ми звучи точно като това, което останалите 16-годишни (че и нагоре) правят в залата… Седят, говорят си, на 10мин правят една лека серия за бицепс… И общо взето само се гледат в огледалата. Прочети колкото можеш повече статии от този сайт, говори с опитни, възрастни мъже и разбери, че трябва да гониш интензивност и обем в определени времеви рамки. Като още по-важно е как се храниш (възстановяваш)… Успех!
Здравей, Любо. Бих искал, да попитам дали не тренирам твърде много. Като соматотип съм Мезоморфен ектоморф (мезоморфното ми е сравнително лесното качване на мускулна маса спрямо ектоморфа и слаба издръжливост при бягане например) тренировката ми под 2 часа не пада (обикновено 3 часа) чувствам, че оптимално се натоварвам, но понякога имам силни мускулни спазми и костни болки. Целта на тренировката ми е сила и атлетичност.
Алекс, мускулните спазми е възможно да са от претоварване на определени мускули (което не означава общо претрениране), от дефицит на някои неща (най-вече магнезий, калций или други), липса/ недостатъчно разтягане, дисбаланс на мускулите, комбинацията между тези неща или други. Костите не болят, най-вероятно усещаш мускулите болезнени върху тях. Обърни внимание къде точно са болките и спазмите, намали натоварването върху тези мускули, разтягай ги и ги размачвай. Тренирай антагонистите им. Давай си периоди с по-леки натоварвания. Иначе претренирането си има основни симптоми, основен от които е спад в постиженията.
Здравейте, г-н Иванов, изключително полезни материали предлагате в сайта си, благодарности и адмирации!
Имам навика да тренирам сутрин през делничните дни и да почивам 2 поредни – в събота и неделя (освен ангажиментите И понеже има повече хора, а предпочитам да съм сама), а съм чела, че не е добре да се почива поредни дни, освен ако не си претренирал, това вярно ли е? Преди 2 години влязох във фитнеса за пръв път, но сега поднових тренировки там, тъй като искам да изчистя мазнините, особено на корема, създадени след кофти тренировъчен план с остър калориен дефицит (не бе изграден от мен). Напълно наясно съм, че пътят е кардио + силова тренировка, както сам сте посочили, затова загрявам с 10 минути кардио с бързо ходене до фитнеса (нарочно избрах по-далечен, макар да има на 2 крачки от дома ми) и във фитнеса – на гребен тренажор. После си правя сериите силова тренировка (обикновено по 3-4 на уред) и тренирам всички мускулни групи (знам, че не е правилно, но още се чудя коя група кога е удачно) и после правя 10 минути кардио на кростренажор и тъй като съм позагубила форма, все още не смея да се хвърля на високоинтензивното и гледам да посвикна така. След тренировка взимам някакъв протеин (обикновено пия айран, някога взимам белтък, добавки не ползвам никакви, само витамини и капсула L-карнитин преди тренировка и преди лягане) Защо разяснявам всичко това: След тренировка чувствам напрежение в мускулите. Не е болка, движа си се нормално, просто ги усещам, обикновено при определени движения, които имитират движенията на уреда. Това може ли да се счете като претрениране или просто мускулите си покачват масата и работят? Да, някога чувствам болка, но е много лека и отново само при определени движения, в по-честия случай обаче е просто напрежение. Макар че основната ми цел е да изчистя мазнините, искам да знам дали качвам мускули, понеже не мога да дефинирам дали съм мезоморф или ендоморф, а това ще ми погмоне да се ориентирам малко и знаейки това ще мога да си построя правилно тренировката и да чистя по-успешно. Няма да задавам въпрос тук какъв тип съм, тъй като не е по темата. Благодаря предварително!
Известно напрежение в мускулите след тренировка е нормално. Ако е некомфортно, разтягайте повече и приемайте магнезий. Болката може да е, може и да не е мускулна треска (опитайте се да разберете разликата).
Вече как е добре да тренира и да се храни човек е индивидуално и не е въпрос на дебат в полето за коментар 🙂
Здравей Любо,
Цитирам част от твой коментар по-горе:
„Това обаче е доста далече от интезивна тренировка, бъркаш понятията, затова погледни следните статии:
http://lubomirivanov.com/1153/
http://lubomirivanov.com/1676/ “
За съжаление линковете вече не работят. Забелязвам че подобни препратки към стари статии не работят на много места в сайта (както от коментари така и от статии).
Бих искал да попитам защо тези статии вече не са достъпни за четене? Дали е станала някаква грешка/технически проблем или умишлено си ги скрил/изтрил?
Благодаря за полезната информация, която споделяш!
Здравей, Владо. Да, част от статиите временно съм скрил 🙂 Причината е, че в някои от по-старите публикации (отпреди 10-тина години) има outdate информация и ги обновявам. Да, за някои е възможна техническа греша, но конкретно тези двете ще ги update-на 🙂
Благодаря за отговора! Надявам се скоро да успееш да ги обновиш и публикуваш. Запазвам си линковете и ще проверявам периодично. 🙂
Здравей Любо,
благодаря за интересната статия. Повечето коментари са относно силови тренировки. Аз тренирам често по два пъти на ден, но не зная, дали тренировките са с такъв интензитет, че да се определи като претренитаране. Често тренировъчните ми дни/ седмици са следните
– сутрин между 8 и 10 км планинско бягане, като съм начинаеща. Често правя минута бягане – минута ходене. Чувствам се заредена и освежена след това.
– следобяд 30 минути силова тренировка за отеделни мускулни групи – рамене, гърди, гръб, крака съчетани с упражнеия за корем и кардио тренировка (Тренирам с пригодени за домашни условия програми). Тежестите ми са леки между 1.5 и 5 кг на ръка.
– Когато не бягам правя интервали на колелото – между 30 и 60 минути. Следобяд отново тренирам някоя мускулна група от програмата.
Силовите тренировки са 4 дни в седмицата, но кардио правя всеки ден. Дали трябва да въведа един или два дни почивка и от него? Ще съм благодарна на мнението ти.
Благодаря предварително.
ПС
Поддържам това темпо от седмица-две. Преди това не съм тренирала чак толкова интензивно, по-скоро не беше и толкова постоянно, но този ритъм ми допада. Само от бягането ми се струва, че не се възстановявам достатъчно добре и си мисля, че 2-3 дни седмично би било по-добре.
Жана, никой не може да ти каже дали претренираш, на база на честота, интензивност и обем на тренировки. Само твоето тяло може. Просто следиш за симптомите на претрениране и ако се проявяват и/ или пък не прогресираш в тренировките – намаляваш натоварването.
Здравейте, много добра статия, жалко че не съм я прочел по рано . Пиша Ви с молба за съвет. Мъж на 47 години съм от Сливен и от много време/десетина години/ качвам „нашата карандила “ всяка събота и неделя, почти без пропуск за целия период , като се старая да го правя скоростно .Целта беше да сваля 3-4 излишни килограма и най вече да се чувствам по добре психически. Постигнах добри резултати, доволен съм , само че се появи болка в жабите на краката която не отминава. Болката не е постоянна но когато натисна мускула с ръка се усеща болка някъде вътре в него . Същата болка усещам и в началото на преходите . Случвало ми се е да намалявам скоростта си не че нямам сили а заради болката , същата се появява само по нагорнище. Освен това , през седмицата правя два пъти бягаща пътека по 40-50 мин. но като започна бягане усещам цялостна умора в краката почти навсякъде. Моля , посъветвайте ме какви мерки да взема. Благодаря предварително и не спирай те да ни образовате с прекрасните си статии.
@Иван, принципно не е редно да се дават мнения за болежки по Интернет 🙂 Най-вероятно е поради претоварване и/ или мускулен дисбаланс, поради който определени мускули работят повече за сметка на други, но няма как да го твърдя със сигурност.
Писах много дълъг коментар, в който подробно описвах моето състояние в което съм изпадал. Някой ако иска бих му обяснил по подробно. Хубаво е да има такива статии компетентно написани.
Аз имах проблеми нощем, спирах да дишам по време на сън, от там сърцебиене, бодежи, ужаси, доктори и филми.
Ако някой изпадне в подобно състояние и се чуди какво става, болен ли е, мрежата ли му е изгоряла, сърцето ли не работи. Ще му обясня, първо физическото натоварване натоварва и периферната нервна система, второ повишава кортизола, демек ставате силно стресирани, даже и да не го усещате и започвате да заспивате по късно и по късно. Така, че ако изпаднете в подобно състояние, първо не се насилвайте да спите, ако не ви се спи, бъдете спокойни и знайте, че всичко е от нервите, колкото и да се паникьосвате все пак няма да умрете, нито сърцето ще ви спре.
Пиша това случайно, ако някой друг изпадне в подобно състояние, защото аз много търсих компетентно мнение и не можах да намеря, сега случайно попаднах.
Последно, не пийте успокоителни, аз не пих. И не спирайте тренировките, просто ги намалете докато се оправите.
Тренирам всеки ден вече по 5-6 часа на кростренажора от 2-3 седмици и не отслабвам, а даже съм и качила 1-2кг, ям около 1000ккал, но спя малко по 5-6 часа. Защо съм в това плато? Как да излезна, не мога повече да увелича кардиото, трябва явно да гладувам или?
Отговорът: https://lubomirivanov.com/7655/
Ако желаете лична помощ, свържете се с мен от ТУК.